Geval YI ') vermeldt Polano. Het betrof eene IX-para, die wegens nierlijden naar de kliniek was verwezen. Bij opname bleek de hoeveelheid geloosde urine 800 ccm. te zijn. S. G. 1024, albumen l°/00, suiker 0. Reactie zuur; het sediment bevatte tal van erythrocyten en epitheliën. tamelijk veel korrelige cylinders. Melkdieet. 3 dagen later bevalt de vrouw vaneen kind. Gew. 3100 gr. Dertien uren post partum krijgt Pat. zonder voorafgegane klachten plotseling een aanval van eclampsie, die 2 minuten aanhield, waarop een diep coma volgde; na een kwartier een nieuwe aanval. 4 uren na dien aanval reageert Pat. op toespreken en drinkt wat melk. Gedurende de volgende 7 dagen is zij nog steeds wat somnolent en laat de urine loopen, wat zoo ± 1600 gr. bedroeg. S. G. 1014. Alb. l"/ 00. Op den 9en en 10en dag werd de toestand aanmerkelijk slechter. Het quantum urine daalde tot 420 ccm. S. G. 1030. Kleine pols 80—130, zij werd steeds meer en meer bewusteloos. Toen den volgenden dag het quantum slechts 150 ccm. bedroeg, besloot Polano, als ultimum refugium, tot het losmaken der nierkapsel. De kapsel liet zich gemakkelijk tot aan den hilus losmaken Een uitpuilen van de niersubstantie uit de kapselsnede was niet waar te nemen. Omtrent de linkernier, die op dezelfde wijze werd behandeld, vinden wij niets vermeld. 3 uren post op. werd 400 ccm. urine geloosd. S. G. 1010. Alb. 0-75 /00 ; na 4 u. nogmaals 120 ccm., de algemeene toestand was bevredigend, ’s Nachts wederom 400 ccm. urine. S. G. 1017; Alb. !/00. ’s Morgens daarop 19 u. post op. trad plotseling collaps in met exitus letalis, onder het beeld van oedema pulmonum. Uit het sectieverslag stippen wij het volgende aan: De nierschors is sterk verbreed, speciaal puilen de septa Berthini uit, de kleur is geelgrijs met matten glans. Merg en schors steken niet zoo duidelijk tegen elkaar af als gewoonlijk. De consistentie van het geheele orgaan is „schwappend”. beide nierbekkens zijn een weinig gedilateerd. De bevinding aan de rechter nier is gelijk aan die der linker; aan de ureteren is niets bijzonders, de blaas is variceus aan het collum. Behalve longoedeem, vettige infiltratie van de hartsspier en de lever, benevens eene veneuse hyperaemie der darmen, leverde de sectie verder niets bijzonders op. Uit het histologisch onderzoek der nieren bleek, dat men in !) Ein Fall von Nierendekapsulatiou bei puerperaler Eklampsie, Zentralbl. f. Gyn, no. X, 1907.