logisch onderzoek in te stellen. Maandagochtend orn halftien (dus ongeveer 12 uur post mortem) wordt de huid boven de rechter vena cruralis geschroeid, met steriele instrumenten de vena blootgelegd en uit het weefsel en het bloed der vena geënt op agar, en wel aëroob en anaëroob. Reeds toen bevatte het weefsel zoowel als het bloed tallooze gasbelletjes. In afwachting wat de cultuur zou opleveren, -werd dien middag om 4 uur (20 uur p.m.) sectie verricht. Hierbij werd het volgende gevonden. Uitwendige sectie. Het gelaat is paarsbruin van tint, onder de oogen lichtgroen. De borst is buitengewoon opgezet en onder de huid voelt men overal de aanwezigheid van gas. De aderen van den schoudergordel zijn zichtbaar als breede blauwgroene banden, bovenarmen dik opgezet (emphyseem), onderarmen gewoon van omvang. De buik is buitengewoon gespannen. De bovenbeenen sterk opgezet (emphyseem), de onderbeenen dun. De huid heeft over het algemeen een roode tint. Er is ongeveer geen rigor. Inwendige sectie. Bij aansnijden van borst en buikwand komt uit het onderhuidsch weefsel en de spieren overal gas. Spieren en bindweefsel hebben een diffuus-roode kleur door suffusie van bloedkleurstof. Borstholte. Het hart is buitengewoon slap, dilfuus-roodbruin van kleur. Inde spier overal kleine gasblaasjes. De kleppen zijn normaal. De intima, ook die der kleppen en groote vaten is diffuusdonkerrood van kleur. Het hart weegt 240 gram. Het hartebloed bevat gasbelletjes. Beide longen vertoonen een licht interstitieel emphyseem. Zij zijn niet geadhaereerd , overal goed luchthoudend en hebben een diftuus-donkerbruinroode kleur. In geen der beide pleuraholten is vocht. Buikholte. Bij aansnijden ontsnapt uit de buikholte een naar zwavelwaterstof riekend gas. Inde holte bevindt zich eene groote hoeveelheid vuil bruinroode vloeistof, in het kleine bekken drijft daarin een klein rood stolsel. De darmen zijn opgezet. De serosa heeft overal een gelijkmatig bruinachtig roode kleur. De dunne darmen zijn zeer, het colon weinig uitgezet. Het middenrif staat hoog. De maag bombeert sterk in het epigastrium. De venae van de maag en het omentum zijn sterk uitgezet; zij