Baring na laparotomieën. Behalve bij een paar patiënten, waar appendectomie was verricht, was bij één, N°. 325, Sectio Caesarea gedaan en bij één het rechter tuberculeuse adnexum verwijderd, N°. 268. N°. 325. 111-p. 23 jaar. Ongehuwd. Deze patiënte kreeg vóór 4 jaren toen zij 9 maanden zwanger was een messteek inden buik. Gecollabeerd werd zij in het ziekenhuis opgenomen, waar Dr. Loopuijt de laparotoraie verrichtte, en per sectionem caesaream het kind verwijderde. Het mes had den uterus en de placenta doorboord en even het kind geraakt. De uteruswonden werden gehecht, de buikholte getamponneerd; na 7 weken werd patiënte ontslagen. Het kind was verbloed. Intusschen had patiënte den dader zijn euveldaad vergeven en schonk hem hier een dochter, zonder van de baring eenige stoornis te ondervinden. Bij ontslag bleek de uterus over zijn geheele voorvlakte adhaerent aan het litteeken. N°. 268. XII-p. 38 j. Een jaar geleden werd patiënte met een vermoedelijke extrauterine zwangerschap in het Ziekenhuis opgenomen. Daar na 4 weken rust en resorptie de tumor niet verdween werd tot laparotomie overgegaan en verwijderde Dr. Loopuijt het rechter adnexum. Bij onderzoek bleek een tuberculeuse salpingitis te bestaan. Kort na haar herstel werd patiënte weer zwanger, de zwangerschap zoo mede de baring verliepen zonder stoornis! Bekkenvernauwing (135 gevallen). Het aantal vrouwen met vernauwde of kleine bekkens schijnt in Rotterdam buitengewoon groot te zijn. Onder 332 vrouwen, die ongeveer a terme inde kliniek bevielen, waren er niet minder dan 135, d.i. 40.7°/o. Dit enorm hooge percentoijfer staat zeer zeker in verband met het gemis aan welstand dier bevolkingsklasse, waaruit de kliniek haar materiaal hoofdzakelijk betrekt, eene klasse van in ontwikkeling achtergebleven individuen, met een slecht verzorgde jeugd, dikwijls lijdende aan rachitis. Een uitgebreid veld voor de gezondheidscommissie , de schoolartsen en vele liefdadigheidsinstellingen ligt hier nog te bewerken. De richting waarin sedert eenige jaren reeds met zooveel succes wordt gestreefd, zal voorzeker binnen enkele jaren ook inde statistieken der bekkenvernauwing merkbaar worden.