éénmaal hevige krampen inden buik gehad, die na een lavement verdwenen. Zij werd toen verder behandeld als voor gastroptose. Zij was overigens gezond, had nu goeden eetlust, en verheugde zich over het feit, dat de ontlasting tegenwoordig zooveel beter ging dan eenigen tijd te voren. Het was een tamelijk flinke vrouw met een harden, onregelmatigen tumor, ter grootte vaneen sinaasappel , links en achter den kleinen uterus, hieraan verbonden door een breeden steel. Het rectum was vrij, het rechter adnexum niet duidelijk te ontdekken. Diagnose; waarschijnlijk carcinoma ovarii. Laparotomie onder chloroformnarcose, omdat de stovaine-inspuiting onvoldoende gevoelloosheid gaf. Wij vonden nu normale, seniele genitalia en een tumor van de fiexura Bigm., door adhaesies zoodanig aan den breeden band verbonden, dat hierdoor een schijnbare steel, als vaneen eierstoksgezwel gevormd werd. Darmresectie met circulairen naad en drainage door het cavum Douglasii,'omdat de reinheid hiervan betwijfeld werd. Genezen. Het darmlumen laat ternauwernood een vinger door: merkwaardig ook hier wederom, dat deze darmkanker zoo uiterst geringe stenoseverschijnselen gaf: één koliekaanval, vijf weken geleden! N , 55 j. Oper. Dec. ’O7. II p. Menses geregeld, anteponeerend, maarte rijkelijk, zoodat zij hiervoor 14 jaren geleden werd gecuretteerd. Dit gaf haar tot voor vier jaren veel baat, maar toen werden de bloedingen gaandeweg weder ’ ernstiger, den laatsten tijd gingen zij zelfs zonder ophouden door. Zeven maanden geleden kreeg zij hevige buikkrampen met faecaal braken en opgeheven defaecatie; door lavementen werd deze storm bezworen. Eerst vermagerde zij, daarna echter nam zij weder in gewicht toe. Behalve over de bloeding klaagt zij nu over pijn inden linker bovenbuik, voornamelijk bij zitten en loopen. Algemeene toestand zeer bevredigend. Een zekere weerstand ter hoogte van de fiexura lienalis verdween den volgenden dag na purgatie. In het scheedegewelf eigenaardig loopendelitteekenstrongen, die het vernauwen, en een gezwelletje omgeven, ter grootte vaneen halve guldenstuk: het is glad van oppervlak, zit in het slijmvlies zelf. Uterus pijnlijk, daardoor wat moeilijk te betasten, vergroot, voornamelijk inde breedte en maakt den indruk, alsof hij uit twee deelen bestaat, met een breede onderlinge verbinding. Adnexa onduidelijk. Diagnose: a. Myoma uteri, maarde pijn en de voorafgegane ileusaanval worden hierdoor niet behoorlijk verklaard. h. Soliede (maligne) adnextumor, echter eveneens met onbevredigende verklaring van de genoemde verschijnselen. Het tumortje inde vagina zou dan een metastase kunnen zijn.