kingsverschijnselen zijn waargenomen; teekenen van ontsteking zijn ook door Muscatello bij microscopisch onderzoek gevonden. Dr. de Josselin de Jong heeft eenige praeparaten meegebraoht ter demonstratie. Hij heeft dit gedaan daar zij een onderwerp betreffen, dat, naar hem gebleken is uit de correspondentie, door Prof. Treub uit Parijs aan hot Ned. Tijdschrift v. Geneeskunde gezonden, in do Gynaecologische wereld actueel is, nml. de behandeling vaneen gebarsten extra-uterine zwangerschap. Uit het verslag der onlangs te Parijs gehouden bijeenkomst der Société de Gynécologie blijkt, dat Prof. Treub iu deze zaak een geïsoleerd standpunt inneemt. Spreker meent nu dat zijn praeparaten, in verband met de ziektegeschiedenissen der betrokken patiënten, een aanleiding kunnen zijn om dit onderwerp hier eens te bespreken. Hij wenscht zijn demonstratie dus opgevat te zien als een stimulus voor discussie en zal niet op histologische bijzonderheden ingaau. Geval I. H. d. Z., gehuwd, 42 j., opgenomen iu het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam 26 Juli ’OB, overleden 4 August. ’OB. Patiënte heeft 4 kinderen; geen abortus, jongste kind 2Vs jaar. Zij was steeds gezond. 20 Juli 1908, in volkomen gezondheid, sloeg patiënte plotseling neer en begon eerst te geeuwen, werd daarbij misselijk, braakte; daarna maagpijn gehouden. De laatste menses 7 weken geleden, deze waren steeds geregeld. Zij dacht niet dat zij zwanger was. Patiënte ziet er anaemisch uit, slijmvliezen bleek. Temperatuur normaal. Buik zeer sterk uitgezet, demping inde flanken, matig gespannen. Bij palpatie begint zij terstond te braken. Omvang van den buik over den navel 111 c.M. Vagina iets livide verkleurd, portio week, verder niets daar te voelen. Geringe drukpijnlijkheid inde rechter flank. Na drie dagen houdt door maagspoelen het braken op, patiënte wordt langzamerhand somnolent en sterft 9 dagen na opneming in het ziekenhuis. De klinische diagnose kon niet met zekerheid gesteld worden. Er werd gedacht aan: Peritonismus, extra uterine graviditeit of gebarsten ovariaalcyste. Bij de sectie werd gevonden een gebarsten extra-uterine graviditeit. Beschrijving van het sectie-praeparaat. (Zie fig. I.) Inde rechter tuba dicht bij de ampulla bevindt zich een ei met een vruchtje van 1 cM. lengte. Het ei puilt uit in het lumen; overgang van de mucosa tubao inde capsularis is zeer goed zicht-