Deze getallen zijn natuurlijk te klein om eenige conclusie te trekken; voor eene nauwkeurige vergelijking dezer beide rubrieken leggen ten overvloede de maten der bekkens en die van de kinderschedels gewicht inde schaal, en die beide zijn hier niet aangeteekend. Oppervlakkig de gevallen nagaande weet ik echter zeker, dat onder de 86 gevallen van hooge tang in evenredigheid veel meer vernauwde bekkens voorkomen dan onder de 17 gevallen van V. en E., en neem ik in aanmerking, dat deze laatste operatie, zooals gezegd, gewoonlijk verricht is onder de daarvoor gunstige omstandigheden, dan meen ik toch niet te veel te beweren, als ik zeg, dat ik niet ontevreden behoef te zijn over de resultaten der hooge tang, en geen spijt behoef te hebben, dat ik ook zulke gevallen, waarin misschien nog versie mogelijk ware geweest, met de forceps heb behandeld. Een nadeel der Y. tegenover de hooge tang is ook het daarbij toch altijd dreigend gevaar voor ruptura uteri, dat soms ongemerkt intreedt. Daarbij ziet men bij V. en E. geheel af van de hulp van weeën en buikpers, al of niet kunstmatig versterkt, en van de mouleering van het hoofd. Met de tang, als men daar voorzichtig mede omgaat, richt men weinig schade aan. Green der 246 kraamvrouwen heeft daarvan eenig bezwaar ondervonden. Inden regel wordt het ook door het kind goed verdragen, zelfs bij moeielijke forcipale extracties; juist het tegendeel van hetgeen bij Y. en E. wel eens ondervonden wordt, n.l. dat na gemakkelijke versies en vlug van stapel loopende extracties aan den voet, diep asphyctische of zelfs doode kinderen ons verrassen, waar kort te voren de harttonen nog goed waren te hooren of de navelstreng nog flink klopte. Als gevolg vaneen en ander meen ik dus, dat men de bezwaren der hooge tang wel wat al te veel heeft uitgemeten; dat die hooge tang volstrekt niet minder geacht moet worden dan Y. en E.; geen 2e rangs therapie is; ook niet beschouwd moet worden als een soort reservemiddel, een laatste poging vóór men overgaat tot perforatie, symphysiotomie, sectio caesarea enz., maar zeer goed kan concurreeren met Y. en E. Zijnde voorwaarden voor Y. en E. niet absoluut gunstig (narcose, volkomen ontsluiting, liefst niet gebroken vliezen, bewegelijke schedel), dan vind ik de hooge tang zelfs inde eerste plaats aangewezen om zonder schade voor de moeder een levend kind te doen geboren worden. Een paar punten uit de techniek der hooge-tang-operatie behoef ik in deze vergadering van praktische artsen slechts zeer vlug even aan te roeren b.v.: