De heer van der Horn van den Bos vertoont een tumor, die eigenaardige bezwaren bij de operatie heeft gegeven. Een 42-jarige patiënte had al geruimen tijd klachten over bloedingen tusschen de menses in, waarvoor zij echter haren medicus niet had geraadpleegd. Plotseling trad retentio urinae op. Bij onderzoek werd het Cavum Douglasi dooreen tumor opgevuld gevonden. Het corpus uteri was moeilijk te voelen. De diagnose werd gesteld op een intramuraalmyoom, dat in ’t kleine bekken was ingeklemd. Bij de laparotomie bleek, dat de tumor hij aanhaken niet uit het kleine hekken kon worden getrokken. Oorzaak daarvan was, dat de tumor onder het vaginaalslijmvlies zat. Het was nl. een fihreuse poliep uitgaande van den voorwand van de portio. Het peritoneum aan den fundus uteri werd nu omsneden, daarna voorste en achterste laquear geopend, en aldus de uterus met den tumor verwijderd. Er was dus een verkeerde diagnose gesteld; de grootte van den tumor had op een dwaalspoor gebracht en daardoor was verzuimd te beproeven, den vinger achter den tumor om in ’t laq.. posterius te brengen. Bij juiste diagnose ware morcellement van de vagina uit de juiste therapie geweest. Inde tweede plaats vertoont de heer van der Horn van den Bos een dermoid-oyste, verwijderd hij eene vrouw, die 3 maanden gravida was. De tumor bleek hij insnijden geheel opgevuld met haar; bovendien bevat hij een stuk been met 3 goedgevormde tanden. Een soortgelijk geval deelt Dr. Driessen mee. Een 29-jarige IY gravida vertoont stoornissen bij de urine-loozing, zoodat de urine tweemaal per katheter moest worden afgenomen. Bovendien klaagt zij over krampen inde maag. ' Bij onderzoek blijkt de huik uitgezet te zijn dooreen peervormigen, harden langwerpigen tumor, -reikend naar rechts boven tot iets hoven den navel. Links diffuse weerstand. Bimanueel: portio staat geheel naar voren, in laq. post. een elastisch gespannen tumor, samenhangend met de portio, niet te reponeeren. Ring van Hegar dubieus. Links duidelijk een ovarium te voelen, rechts niet. Diagnose: Retroflexio uteri gravidi, gecompliceerd met een rechtszijdigen ovariaaltumor of een myoora. Laparotomie. Rechts bevindt zich een vochthoudende tumor ter grootte vaneen kinderhoofd, geadhaereerd met intestina en omentum. De tamelijk versche adhaesies worden voorzichtig losgemaakt. De tumor staat dooreen harden vasten steel met den rechter uterushoorn in verbinding. Deze steel blijkt later het uitgezette, over den