wij dan ook geen andere beteekenis hechten, dan dat zij het slijmvlies reinigden en misschien de baarmoeder tot contractie prikkelden. Door deze behandeling echter en door de horizontale ligging verbeterde de circulatie inde baarmoeder, die daardoor kleiner werd en in betere conditie kwam. Waar nu de patiënte voorbeeldig rustig en stil te bed heeft gelegen en er vaneen sterke verlaging, noch vaneen sterke verhooging van den intra-abdominalen druk sprake is geweest, daar zijn wij genoodzaakt aan te nemen, dat de uterus zichzelf heeft opgericht, misschien geholpen door zijn eigen zwaarte (?) en een geringen negatieven druk inde buikholte. Onder de beschreven gevallen van reïnversie zijn er eenige, waar het feit der reïnversie bekend is geworden, doordat vrouwen, bij wie men te vergeefs getracht had, de inversie te reponeeren, en die daarom met haar inversie naar huis waren gestuurd, later weer zwanger werden, (Meig <), Batch1), Jonas2), of bij wie later toevallig bleek, dat de inversie was opgeheven (Leroux). Nu wij het werkzame aandeel dat de baarmoeder zelf bij de repositie heeft, hebben leeren kennen, hebben die gevallen van spontane repositie niets vreemds meer. Ook in het geval van Shaw :lj, die een dadelijk na de bevalling ontstane inversie te vergeefs trachtte te reponeeren, daarvoor om hulp ging, doch bij zijn terugkomst den uterus gereïnverteerd vond, zonder dat er iets bijzonders was gebeurd, ligt het voor de hand, de reïnversie aan de werking van de baarraoederspier zelf toe te schrijven. Ten slotte nog een vraag. Aannemende dat de gegeven verklaring der reïnversie juist is, ligt het dan niet voor de hand de inversie uteri meer conservatief te behandelen? Natuurlijk zal men een versche inversie steeds met de hand reponeeren; bij een verouderde gelukt dit echter lang niet altijd en als men dan met langeren of korteren tijd voortgezette tamponnade zijn doel niet bereikt, neemt men zijn toevlucht tot eender vele aangegeven operatiemethoden. Wanneer men nu de vrouwen eens rustig te bed liet liggen, met het bekken hoog, en dan kalm de baarmoeder gedurende eenige dagen of weken de gelegenheid gaf, onder zoo gunstig mogelijke omstandigheden zich op te richten, zou de reïnversie dan niet, zoo goed als in het mijne, in menig ander geval spontaan tot stand komen, en zou daardoor niet menige ernstige operatie kunnen worden uitgewonnen ? En ') Cit. v. Spiegelberg. s) The anieric. Gyn. and ohst. Journal Vol. XVII.