het Cav. Douglasii is wat geschrompeld. Pijnlijkheid ontbreekt. 13 Eebr. wordt de mamma geïncideerd, waarbij veel etter te voorschijn komt. 16 Eebr. krijgt de vrouw ’s avonds een toeval, dat veel op een hysterisch toeval gelijkt: zij knarst met de tanden en zwaait met de armen. Het duurt kort, daarna slaapt zij rustig. Den volgenden dag is zij stiller dan gewoonlijk, ’s nachts daarop, d.i. 18 Eebr. wordt zij onrustig, schreeuwt, hoort menschen op de gang loopen en praat veel. Den volgenden morgen is zij wat kalmer, heeft echter eigenaardig wijd geopende oogen en doet onsamenhangende verhalen. Dit stijgt inden loop van den dag tot een ware logorrhoe, met hallucinaties en sensaties van speldenprikken en trekkingen inde beenen. Na isolatie wordt zij ’s avonds rustig, ook bij bezoek van haar man blijft zij kalm. Zij heeft heftige hoofdpijn. Op 0.5 gr. veronal slaapt zij den geheel en nacht. Den volgenden dag d.i. 20 Eebr. heeft zij nog hoofdpijn, maar is weer normaal en blijft ook verder goed. 27 Eebr. heeft zij weer slecht geslapen en heeft steken in het hoofd. Zij is zenuwachtig geworden door de aanwezigheid van pas

geopereerde patiënten en wordt daarom ontslagen. Ze zal onder psychiatrische controle blijven. In 1909 is zij inde kliniek ontijdig vaneen drieling bevallen zonder stoornis; in 1910 bevalt ze thuis zonder stoornis. No. 13. Toe. 1907 no. 82. 23 jaar I para, met normale inwendige organen, wordt in partu inde kliniek gebracht, daar het bekken vernauwd is (C. Y. 9 cM.) en het kind zich in stuitligging bevindt. Naeenbariug van 24 uren wordt

het 3230 gr. zware kind spontaan levend geboren. Noch thuis, noch tijdens de haring is er iets abnormaals aan de vrouw bemerkt. De temperatuur is de eerste twee dagen verhoogd tot 39.8, daarna daalt zij lytisch, om den sen dag normaal te worden en te blijven. Er is voor deze koorts geen oorzaak te vinden. Den 7en dag p.p. begint de vrouw ongemotiveerd te lachen en drukte praten. De dagen tevoren was zij zeer stil, de echtgenoot zegt echter, dat zij altijd stil van aard was; zelf over haar stilzijn ondervraagd, zegt zij nooit veel te praten. Yan hereditaire belasting