waste opereeren. Ook deze hebben voor ons doel dus geen waarde. Als verdere infecties werden vernield door Barendrecht (4 gevallen) 1 maal ileus, die den 6en dag relaparotomie noodig maakt. Kouwer (10 „ ) 1 „ kram-ettering. 1 „ pleuritis. Meur er (1 „ ) 1 „ draadettering en pneumonie. Hij hoff (9 „ ) 1 „ draadettering. 1 „ openbersten der buikwond. Treub (10 „ ) 2 „ draadettering. 1 „ pneumonie. 19. Allerlei, meer of minder gecompliceerde operaties, wa.arhij de prognose twijfelachtig of ongunstig mocht worden gesteld, hetzij om den aard der operatie, hetzij om de aanwezigheid van grootere infectiekansen. Een blik op de lijst, die 28 operaties met 17 sterfgevallen bevat, doet zien, dat zij voor ons doel geen andere waarde heeft, dan dat zij nog in staat is 11 genezingen te vertoonen bij zooveel ellende. De doodsoorzaken zijn op die lijst reeds aangegeven; men vindt er geen enkele onder, die in verband kan worden gebracht met gebrekkige desinfectie-methoden. Volledigheidshalve laten wij toch het eenige infectie verschijnsel niet onvermeld, dat tot onze kennis werd gebracht: Meur er (2 gevallen) 1 maal pneumonie. Met het oog op het karakter dezer drie groepen geef ik geen samenvattend overzicht over de temperatuursverhoogingen, maar alleen over de infectie verschijnselen bij 17, 18 en 19. Inde tot nu toe besproken groepen hebben wij ten slotte een zekere climax waargenomen, wat de mate van gevaarlijkheid betreft, zij het dan ook geen regelmatige. Bij al die operaties werd de vagina niet geopend, tenzij voor drainage. De nu te behandelen gevallen, 20 tot en met 24, kenmerken zich alle door de exstirpatie van den uterus, en dus door breede opening van de vagina. Tijdsein'. voor. Verlosk. en Gryn. XII. 14