eene operateur moge dan het ideaal vaneen minimale kans op tegenspoed dichter zijn genaderd dan de andere, dit bewijst nog geenszins, dat daarbij aan de wijze van desinfecteeren de hoofdrol toekomt. De factor: operatietechniek onttrekt zich immers ten eenenmale aan ons onderzoek. Toch is het nauwkeurig nagaan van operatieresultaten het eenige middel om het doeltreffende te beoordeelen van de geheele operatietechniek, de aseptiek en de narcose hieronder begrepen. Ik geloof echter niet, dat dit onderzoek, als een verzamel-onderzoek opgevat, eenige vrucht kan opleveren; volstrekt noodzakelijk schijnt het mij, dat ieder operateur persoonlijk zorg draagt, dat zijn ziektegeschiedenissen alle bijzonderheden vermelden met de wetenschappelijke nauwkeurigheid van het protocol vaneen experiment. Eerst daarna zal een groote reeks van waarnemingen hem zelf in menig opzicht leering kunnen geven. Ten slotte moet ik nog stilstaan bij de thrombosen, het onderwerp van den dag, zou ik bijna zeggen. Hiernevens geef ik het overzicht der medegedeelde gevallen, dat verre van volledig moest blijven wegens den aard der antwoorden. Yoor juiste beschouwingen in verband met de wijze van ontstaan geven deze waarnemingen dan ook slechts weinig stof. Wat ieder moet treffen en wat mij zeker niet het minst heeft getroffen dat is het bijzonder groote aantal thrombosen, waarmede ik zelf in deze lijst prijk. Ik heb 31 gevallen geboekt, waarvan, zooals men ziet, er 3 afvallon, aangezien de thrombose hier reeds vóór de operatie bestond. Om dezelfde redenen moet het getal van de Snoo met 1 worden verminderd. Dan wordt de verhouding deze: Overzicht der medegedeelde gevallen van thrombose. £ Op hoeveelg Datum. Aard der operatie. sten dag Afloop. Bijzonderheden. (zi thrombose. Barend recht. 1. 1 j 10/11 ’O9. Keizersnede. | ? j Genezen. Linker been. Temp. veri | | hoogd. Driessen 4. 1 27/YII ’IO Tot. exst. care. ut. 12den | f (geen draad- Longembolie na ongemet vrij maken van | infectie). stoord beloop. ureteren. 2 18/111 ’ll Ovariotomie (een- lOden f (geen draad- Longembolie. Lichte voudige operatie). infectie). temp. verhooging.