grond van de inplantingsplaats van den steel van den vruchtzak. Bij een bijhoornzvvangerschap moet de tuba in ’t verlengde van den bijhoorn vallen; in het gegeven geval zat de steel van den vruchtzak vlak bij de inplantingsplaats van de tuba aan den uterus vast. Aan deze plaatsing beantwoordt veel beter de voorstelling, dat wij te doen hebben met een zwangerschap ineen divertikel van de tuba, welk divertikel dan in het interstitieele gedeelte van de tuba gelegen zou moeten zijn. De heer Jonges wijst op de plaats van het lig. rotundum; blijkens de teekening van Dr, Mendes de Leon lag de vruchtzak lateraal van de inplantingsplaats van het lig. rot. aan den uterus; daarmee is een bijhoornzwangerschap uitgesloten. Dr. d e Sn o o komt na nauwkeurige inspectie van het praeparaat tot de conclusie, dat de vruchtzak in het interstitieele gedeelte van den tubawand zit, en wij dus eenvoudig met een interstitieele zwangerschap te doen hebben, waarbij de vruchtzak zich zooals gewoonlijk sterk excentrisch heeft ontwikkeld en daardoor den indruk maakte, onafhankelijk van de tuba dooreen steel met den uterus verbonden te zijn. De heer Mende 1 s vertoont vervolgens een tubair-tumor, die moeilijkheden bij de diagnose gegeven heeft. De patiënte, een 29-jarige 0-para, die 9Vs jaar getrouwd was geweest, klaagde sinds geruimen tijd over pijn inden buik, die inden laatsten tijd was toegenomen. De hoofdklacht was evenwel een gevoel van drukking op het rectum en de onmogelijkheid te defaeceeren. De algemeene toestand was gunstig, temp. normaal. Pat. bewoog zich gewoon. Bij onderzoek bleek de buik heel pijnlijk te zijn en werd er in ’t cavum Douglasii een tumor gevonden, die op het rectum drukte. Bij nauwkeurig onderzoek in narkose bleek, dat de portio vaginalis door den tumor boven de symphysis omhoog was gedrongen. Het corpus uteri lag naar links en was niet vergroot. De tumor, die geen fluctuatie vertoonde, werd of voor een fibromyoom van den uterus of voor een cystoma ovarii met steeltorsie gehouden. Bij de laparotomie door Dr. Mendes de Leon bleek, dat huid en spieren hyperaemisch waren; het peritoneum was verdikt, met het omentum vergroeid; intestina en uterus waren tot een convoluut samengebakken; daaronder kwam een blauwroode tumor voor den dag, waarvan de steel 3 x 360° getordeerd en bijna nekrotisch was; de tumor bleek de uitgezette linker tuba te zijn; de rechter adnexa waren normaal. Niettegenstaande de sterke peritoneale verschijnselen is pat. zonder reactie genezen. De tumor was gevuld met een geleiachtige massa, die gedeeltelijk op kaas geleek; mikroskopisch is van tuberkels of reuzencellen niets gebleken. Yermoedelijk is het een