dellijk te ontledigen, niet aan dit vereischte voldaan. Hette voorschijn komen van enkele kleine blaasjes, het niet met elkaar in overeenstemming zijn van de grootte van den uterus en den tijd der graviditeit en ook de eigenaardige soort van weekheid van den uterus hebben ons meestal reeds te voren de waarschijnlijkheidsdiagnose op deze afwijking van het ei en de te verwachten moeilijkheden doen stellen. Hier treedt nu weder de hysterotomia vaginalis anterior als een goed hulpmiddel op den voorgrond. Het klieven van de cervix en het verwijderen der geheele mola-massa gaan gemakkelijk en de genezing verloopt ongestoord. Wij verloren geen enkele patiënte. Het kraambed verliep steeds zonder de geringste stoornis en alle patiënten werden op den bepaalden tijd genezen ontslagen. Twee gaven mij antwoord op mijn vragen. De eene had sinds de hysterotomia vaginalis anterior eerst een miskraam van 2Va maand, daarna echter een voldragen kind, zoodat men de hysterotomia vaginalis anterior wel niet de schuld van de miskraam kan geven. De andere patiënte is nog niet weder zwanger geweest, maar heeft over niets te klagen. Zij word pas in het jaar 1911 geopereerd. 9). Het kunstmatig afbekken der zwangerschap en de KUNSTMATIGE YROEG-GEBOORTE. Ook dit zijn voor ons uiterst gewichtige indicaties voor de hysterotomia vaginalis anterior. Wij pasten haar 23 maal toe, zoowel in vroege als late tijdperken der zwangerschap. Tot de eerste gevallen behooren de hysterotomieën wegens hyperemesis gravidarmn (2 maal), larynx- en long tuberculose (2, resp. 3 maal) en leucamie (1 maal). Tot de laatste behooren die wegens hekkenvernmwing (2 maal), vitium cordis (5 maal), pneumonie (1 maal) en uraemische amaurose (1 maal). Verdere indicaties waren nephritis (3 maal), carcinoom laryngis (1 maal), chorea major (1 maal); één keer werd de hysterotomia vaginalis anterior wegens buitengewone rekbaarheid van het ostium externum gedaan, waardoor de partus niet opschoot. Deze indicaties spreken voor zich zelf; er is weinig meer aan toe te voegen. Vooral iu de latere maanden der zwangerschap is de hysterotomia vaginalis anterior een uiterst heilzame operatie, omdat zij den partus mogelijk maakt, bijna zonder op den ziektetoestand der patiënte een nadeeligen invloed uitte oefenen. De anders uren lang durende haring met al haar psychische en lichamelijke vermoeienissen voor de patiënte wordt geheel vermeden.