tot hun recht te doen komen. Jenty hoeft het dan ook goed ingezien, zijn prenten in groot folio te doen maken, waarbij de gedachte ten grondslag lag, den zwangeren uterus en diens inhoud op de natuurlijke grootte af te beelden. Yoor de uitvoering van zijn plan had hij zich verzekerd van de hulp van Joannes van Rie ms* cl ij k, een Hollander, te Londen woonachtig, die ook voor het hier boven genoemde werk van Hun ter teekeningen geleverd had. In 1793 is te Amsterdam een Hollandsche Verklaring der afbeeldingen van Jenty verschenen1), een slechts enkele bladzijden groot boekje, beginnende met do volgende lijst der plaaten: I. De onderbuik in zijn geheel. 11. De geopende onderbuik, en de met roodcn wasch opgespootone baarmoeder. 111. De geopende baarmoeder, met do vrucht in het water binnen haare vliesen, zo als dezelve ineen tegennatuurlijke ligging, bij het openen, gevonden wierd. IY. De vrucht van plaats en ligging veranderd en ter geboorte geschikt. In deze twee Plaaten 111 en IY ziet men tevens het Hart, de Longen, Lever, Maag, Ingewanden, enz. Y. De Holte der baarmoeder, met den aanhangenden moederkoek, alsmede de onderste oppervlakte van het middenrif. YI. De baarmoeder van agteren te zien, en de vereeniging van den regten Darm met de Scheede. Vervolgens wordt bij iedere plaat een letterver klaring gegeven en een enkele: „aanmerking” toegevoegd. Beschouwen wij nu Jent y’s prenten wat nader! De eerste plaat stelt den huik voor vaneen zwangere vrouw: de navel is nog niet uitpuilende, terwijl ook nog geen striae zichtbaar zijn. De opgerichte borsten wijzen op een primipara. De schaduwpartijen van buik en dijen zijn fraai bewerkt; terwijl de schaamharen aangegeven zijn in het donkere gedeelte door uitgespaarde krulletjes, zijn zij in het verlichte gedeelte van den mons Yeneris op de manier van de kopergravure opgeteekend. Deze plaat is door Thomas Burgess geteekend en vertoont dan ook een geheel andere opvatting, dan uit de volgende platen blijkt, waarvoor van Riemsdijk zijn hulp verleend heeft. *) Verklaring der afbeeldinge van de baarmoeder eener hoogst zwangere vrouwe met haar voldragen vrucht, ter baaring gereed, in 6 plaaten, naar een ontleed voorwerp geteekend, en weleer uitgegeven door C. N. Jenty, hoogleeraar inde ontleed- en heelkunde te Londen; te bekomen bij S. Yntema, boekverkooper te Amsterdam 1793.