Het resultaat was, dat het erodium cicutarium in kleine hoeveelheden de beteekenis heeft vaneen zwak angiotonicum, terwijl het in groote hoeveelheden de bloedsdrukking vrij belangrijk verlaagt. Waar nu groote meeningsverschillen bestaan ten aanzien van den invloed der verschillende uterusmiddelen op de bloedsdrukking, terwijl de prikkelende werking op de uterusmusculatuur met zekerheid vaststaat en zeer sprekend is, daar dringt zich de vraag aan ons op, of de haemostatisohe, antimenorrhagische werking van de uterusmiddelen wel iets' met hun angiotonische werking heeft uitte staan. Ik meen, dat men deze vraag met gerustheid ontkennend kan beantwoorden en de therapeutische werking van het extr. erodii geheel moet toeschrijven aan de periphere werking op het uterusspierweefsel. Toen het experiment op den kattenuterus positieve resultaten opleverde, ging ik over tot de klinische toepassing van het erodium cicutarium, nadat ik mij eerst van de onschadelijkheid van het middel had overtuigd door inspuiting bij een kat en een Guiueesch biggetje en door het zelt in te nemen. Ik heb voor het klinisch onderzoek bijna uitsluitend gebruik gemaakt van het vloeibaar extract, waarvan ik 4 maal daags 25 druppels liet nemen, terwijl ik het gebruik 3 tot 8 weken liet voortzetten. Onaangename nevenverschijnselen heeft het middel niet. De meest geschikte weg voor de klinische waardebepaling vaneen uterusmiddel lijkt mij den invloed na te gaan van het middel op meno- en metrorrhagieën. De andere weg, het middel toe te passen in verband met de haring, en wel tijdens den partus of bij een atonisohe nabloeding of gedurende het kraambed, is om verschillende redenen veel minder verkieselijk. Ik gaf het middel aan 118 patiënten met meno- en metrorrhagieën. Een aantal gevallen was om redenen van verschillenden aard niet te gebruiken voor de beoordeeling van het middel; 84 gevallen bleven ter beoordeeling over. Het erodium cicutarium werd aangewend in: 19 gevallen van fluxus bij virgines, 16 „ „ praeclimaoterische bloeding, 13 „ „ bloeding door adnexafwijkingen, 2 „ „ anteflexio uteri pathologica, 1 „ „ retroflexio uteri, 5 „ „ retroversio uteri, 2 „ „ myomatosis uteri, 1 „ „ abortus,