waarneming gedaan. Terwijl patiënte dagen achtereen volkomen afebriel was, kreeg zij soms plotseling een koude rilling met temperaturen tot 39° en 40°. Zij voelde zich overigens volkomen goed; voor de koude rillingen was plaatselijk geen enkele oorzaak te vinden en ook verder niet. Wij meenden die koude rillingen te moeten beschouwen als resorptiekoorts, resorptie door dein normale omstandigheden verborgen liggende, doch nu geïnverteerd inde vagina liggende binnenvlakte van den uterus. Toen de temperatuur normaal was behoudens deze rillingen, moest de inversie behandeld worden. Prof'. Treuh heeft toen de kolpeurynterbehandeling toegepast en het is óm het mooie resultaat van deze eenvoudige behandelingsmethode, dat ik dit geval hier vermeld. Op de gewone wijze heeft Prof. Treuh toen een kolpeurynter aangewend, in jodoformpoeder gerold en met boorwater gevuld. Na twee dagen reeds was de reïnversie zoo ver, dat de fundus ter hoogte van het ostium externum was'gekomen. Toen is eerst een kleine kolpeurynter ingebracht tegen den fundus aan, gedeeltelijk inden uterus en daarachter een grootere kolpeurynter inde vagina. Deze werd eerst gevuld, daarna de kleinere. Na eenige dagen was de fundus reeds belangrijk hooger, doch de reïnversie nog niet volkomen; na een week was echter de uterus geheel gereponeerd, in fraaie anteflexie. De cervix liet den vinger nog door. Nog eenige dagen later liet het ostium externum wel den vingertop toe, doch het ostium internum was gesloten. Na de kolpeurynterbehandeling hebben zich de koude rillingen ook niet herhaald en patiënte kon toen spoedig genezen ontslagen worden. Dr. van Roo ij heeft vier weken geleden het volgende geval van inversio uteri behandeld. Hij werd geroepen bij een XIY-para, die na de geboorte van het kind sterk was gaan vloeien, waardoor de medicus bewogen was door krachtige expressie de placenta te voorschijn te brengen. Het gevolg was een inversio uteri, welke zeer gemakkelijk te diagnostiseeren was, daar het inversie-trechtertje door den slappen buikwand heen gemakkelijk waste voelen. Spreker heeft toen de vagina krachtig getamponneerd met een in adrenaline gedrenkten tampon. Den volgenden dag bleek, dat er een spontane reïnversie plaats gevonden had. Het denkbeeld om den tampon met adrenaline te drenken heeft spreker ontleend aan een Amerikaansch obstetricus; deze had goede resultaten van die behandeling gezien: hij meent, dat het adrenaline contracties van den uterus opwekt. De heer v.d. Horn v.d. Bos is verbaasd, dat in het geval van den heer van Dongen de reïnversie nog na zoo langen tijd is gelukt, en dat de vlakten van den inversie-trechter inmiddels niet met elkaar vergroeid waren.