ling met de gevallen van oedemen zonder albuminurie, lang niet altijd gelukte de vrouwen geheel te ontwateren! Doch zelfs in deze gevallen konden wij herhaaldelijk de patiënten toestaan op te staan en licht huiswerk te verrichten, zonder dat zij daarvan nadeelige gevolgen ondervonden. Ter illustratie enkele voorbeelden: Geval IX. 1913. X°. 326. I-para. 32 jaar. Vroeger altijd gezond. Patiënte wordt, 84 weken zwanger, met sterk oedeem en | °/00 eiwit opgenomen. Behalve misselijkheid en lichte hoofdpijn bestaan geen subjectieve klachten. Van de 4de maand afzijn de beenen opgezet; inden laatsten tijd zijn ook de buikwand, de handen en het gelaat dik geworden. Er zijn gemelli. Het lichaamsgewicht bedraagt 86 K.G. (zie fig. 8) Onder rust en zoutloos diëet daalt het gewicht in 14 dagen 5 K.G., doch de oedemen verdwijnen niet geheel. De albuminurie neemt iets toe. De geringe subjectieve bezwaren verdwijnen. Vier weken voor het verwachte einde der zwangerschap loopt vruchtwater af, het lichaamsgewicht is daarna 0,8 K.G. minder. Het eerste kind wordt in stuitligging geboren, het tweede kind, na het breken der vliezen, in hoofdligging. De kinderen wegen 1,950 en 2,120 K.G., de placentae 350 en 400 Gram. Het gewichtsverlies bij de haring bedraagt 7,8 K.G. In het kraambed, dat normaal beloopt, wordt doorgegaan met het zoutloos diëet. Het eiwit inde urine daalt spoedig tot een spoor, om dan te verdwijnen, terwijl het lichaamsgewicht na 12 dagen nog met 7 K.G. vermindert. Met deze vermindering komt overeen een sterke NaCl afscheiding inde eerste 5 dagen na de haring! Uit de bijgevoegde kromme is duidelijk, hoe niet alleen onmiddellijk na de haring de diurese stijgt, maar ook het KaCl gehalte. Ondanks het zoutloos diëet was er dus een aanmerkelijke XaCl retentie blijven bestaan, die echter na de uitstooting van het ei onmiddellijk verdween. Hetzelfde zien wij in het volgende geval. Geval X. 1915. X°. 215. I-para. 24 jaar. Opneming uit de polikliniek met zeer sterk oedeem en 1 °/00 eiwit. Sinds 2 maanden waren de heenen reeds gezwollen. Geen subjectieve klachten. Onder rust en zoutloos diëet daalt het lichaamsgewicht in 5 dagen 5 K.G., gepaard