„contre les macrophages, secrètent continuellement des substances „qui agissent sur les derniers comme des poisons, mais dès qu’une „celluie perd, a la suite de quelque circonstance, cette protectrice, „immédiatement elle est assaillie par les phagocytes et devorée.” Waarom eindigt deze strijd ten voordeele der macrophagenp Metchnikoy verklaart dat door het verschil in weerstand van verschillende weefsels tegenover kwaadaardige invloeden („iufluences nocives”). Zoo vond hij, dat 'zenuwcellen en eitjes zeer gevoelig voor dergelijke invloeden zijn, terwijl de phagocyten een grooter weerstandsvermogen bezitten. Metchnikov had opgemerkt, dat,, wanneer hij bij een kip tetanustoxine inspoot, een groot gedeelte hiervan werd teruggevonden in het ovarium „et ceci permit de supposer a priori que les au tres „toxins doivent agir a I’instar de la toxine tétanique”. „Par conséquent, si on injecte aux animaux des bactéries qui „secrètent ces toxins, ou bien si I’infection se produit naturellement, „le résultat au point de vue qui nous intéresse doit être le menie. „Et si nous trouvons une certaine quantité d’ovules atrophiés dans „des ovaires même des animaux sains, cette atrophie doit provenir „aussi de I’intoxication par les toxines sécrétées par des bactéries „peu nombreuses qui ont fortuitement pénétré dans I’organisme, „Ces toxines ayant été introduites en petit dose, ne provoquent pas „de troubles généraux mais peu vent cependant, en s’accumulant dans „les ovaires, détruire un bon nonibre d’ovules.” Uitgaande van deze redeneering, deed Matohinsky zijn proeven en kon zich daarbij overtuigen, dat reeds zwakke toxines een gunstig resultaat opleverden. Na inspuiting vaneen gistsoort (Blastomyces de Custis) vond hij atresie vaneen groot aantal follikels. Bij inspuiting van kleine hoeveelheden diphtherieserum werden ook gunstige resultaten verkregen. Werd het dier 2—-5 dagen na de injectie gedood, dan vond hij „presque la moitié des ovules dans différentes phases de dégénérescence, avec prédomincnce de celles du début1).” Een zelfde resulaat werd verkregen met tetanustoxine. Ook anorganische vergiften geven deze uitkomsten, bijw. arsenik, en niet alleen vergiften doch ook „tont trouble organique favorisant „la pénétration de substances toxiques dans la oirculation générale”. Zoo zag hij follikelatresie bij dieren (hond, kat), waarvan men de milt had geëxstirpeerd 2). 1) 1. e. p. 119, 2) Merkwaardig is ook een waarneming door Mangarzini gedaan, dat bij sommige dieren (reptilien) bet aantal geatropbieerde eitjes veel grooter was