een uitbreiding van 1 of i/2 cM. boven den contractiering niet te voelen is, vindt dit echter niet van groot belang, omdat dan de randen niet noemenswaard omkrullen. Wat het verwijderen van de placenta betreft, beveelt hij dit aan, omdat de baarmoederspier bij de aanwezigheid van de placenta inden uterus minder tonus heeft dan wanneer de placenta eruit is, en als gevolg daarvan ook de spuitende vaten wijder zijn, waardoor de bloeding uit de wond sterker zal zijn dan na verwijdering der placenta. Of het practisch mogelijk zal blijken de placenta, wanneer de cervix de hand niet doorlaat, inde buikholte te drukken, moet de ondervinding nog leeren. De raad echter om zoo veel mogelijk te zorgen, dat de placenta uit den uterus verwijderd wordt, berust op zuiver physiologische begrippen. Kouwet houdt vol, dat hij den operatieven weg veiliger vindt dan den conservatieven. Hoe kan men b.v. uitmaken of niet ergens eender bladen van het lig. latum een scheurtje heeft, waardoor de bloedholte met de buikholte in verbinding staat. De operatieve weg stelt in staat dit bijtijds op het spoor te komen. Engelhard hecht wel degelijk waarde aan een gapende opening, al is die slechts '/« cM. groot, waardoor de buikholte met den uterus communiceert. Evenmin kan hij het eens zijn met de meening van de Sn o o over het tonusverschil van de baarmoederspier. Het nageboortetijdperk levert hem hiervoor geen voldoende bewijzen. De groote uterus, welke de 81100 na de ruptuur wil behandelen met den handgreep van Credé, is niet het corpus maar het O. U. S. De Groot meent, dat de Sn o o het gevaar voor infectie bij de operatieve behandeling der inclomplete uterusruptuur door het openen van den breeden band te hoog aanslaat. Men kan dit immers voorkomen door de bloedholte in het lig. latum extraperitoneaal te openen en te draineeren, nadat men zich per lap. heeft overtuigd, dat er geen verbinding met de buikholte bestaat. Hierna dankt de voorzitter de Sn o o nogmaals voor zijn interessante voordracht, die tot deze discussie heeft geleid. Nadat bepaald is, dat de volgende vergadering in Januari zal gehouden worden, wordt de vergadering gesloten.