(Mededeeling uit het Gemeente-ziekenhuis te Arnhem.) DE KREATINE- EN KREATININE-STOFWISBELING IN DE ZWANGERSCHAP, DOOR Dr. J. C. BEKER. In 1908 vond Shaffer1), dat inde eerste dagen van het kraambed kreatine in vrij groote hoeveelheden inde urine werd afgescheiden. Nadien is dit niet alleen door verschillende onderzoekers bevestigd, doch tevens uitgemaakt, dat ook gedurende de zwangerschap hij bijna alle vrouwen naast kreatinine, kreatine inde urine voorkomt. Reeds inde eerste maand der zwangerschap vond van Hoogenhuyze2) kreatine inde urine, hoewel nog slechts in geringe hoeveelheid. Ineen uitgebreid onderzoek hierover vonden van Hoogenhuyze en ten Doesschate3) en later Roos van den Berg4), dat op een zeer enkele uitzondering na steeds, vooral in de latere maanden der zwangerschap, kreatine inde urine verschijnt, hoewel bij verschillende personen in afwisselende hoeveelheden. Ook de hoeveelheid kreatinine vond Roos van den Berg verhoogd. Hij vond gemiddeld 0.873 gr. in 24 uur, terwijl voor vrouwen over het ulgemeen een.lager gemiddelde wordt aangegeven. Wakulenkos) geeft aan 0.68 gr. in 24 uur. In het kraambed is ook de hoeveelheid afgescheiden kreatinine verhoogd. Een sterke vermeerdering van de hoeveelheid afgescheiden kreatine vonden alle onderzoekers inde eerste dagen van het kraambed. Wakulenkos), die de urine van gezonde zwangeren onder•) Shaffer. Americ. Journ. of Physiol. 1908. Yol. 23, pag. 1. 2) v. Hoogenhuyze. sTed. Tijdschr. v. Gen. 1915. Bd. I, hl. 1792. 3) v. Hoogenhuyze en ten Doesschate. Ned. Tijdschr. v’. Verl. en Gyn. 1912, hl. 38. 4) W. J. Roos van den Berg. Over de afscheiding van kreatine en kreatinine gedurende de zwangerschap, tijdens de haring en in het kraambed. Dissertatie Utrecht 1914. 5) Wakulenko. Arohiv f. Gynaec. 1912. Bd. 98, S. 474.