Inde 4® maand vindt men hetzelfde beeld als inde derde, doch bovendien nog dergehjke deciduacellen, die afzonderlijk of in kleine groepjes vlak onder het oppervlakkig epithelium liggen. Inde 5e maand zijn deze afwijkingen nog duidelijker, doch bovendien ziet men aan de oppervlakte van het ovarium reeds met het bloote oog kleine verhevenheden (Knötchen). Bij mikroskopisch onderzoek blijken deze uit deciduacellen te bestaan. Tevens neemt men dan waar, dat deze sterke vorming van deciduacellen met sterke vaatontwikkeling gepaard gaat. „Die Deciduazellen liegen stellenweise der Gefass„wand so innig an, dass der Eindruck hervorgerufen wird, als „wflrden sie aus den Zeilen der Gefasswand entstanden sein”. Inde 6e maand zijn deze verhevenheden nog duidelijker. „In „Schnitten lasst sich die Porm dieser Erhabenheiten als Pilze erkennen, welche mit mehr oder weniger breitem Stiele der Oberflache „des Ovariums aufsitzen”. Hierbij worden dan allerlei overgangsvormen aangetroffen. Inde 7® maand worden ongeveer dezelfde beelden waargenomen als inde 6e, doch tevens ook nog andere. Zoowel de deciduacellen, die zich in bovengenoemde verhevenheden bevinden, als die welke inde albuginea gevonden worden, vertoonen veranderingen, welke Lindenthal op de volgende wijze beschrijftl): „die „Deciduazellen (erscheinen) dicht aneinander gepresst, mehr weniger „der Spiudelform sich naherend; ihre Contouren sind nicht mehr „deutlich nachweisbar und ihr Protoplasma farbt sich mit Eosin „auffallend rot. Diese Zeilen mach en den Eindruck, als waren sie „bereits harter und derber geworden (Sklerosierung oder hyaline „Degeneration). Die Anzahl der Blutgefasse in diesen Pilzen ist eine „geringere als inden Deciduazellgruppen aus den früheren Mo na ten, „und man sieht hie und da an Stelleder Gefasse einzelne oder in „Reihen gestellte Spindelzellen, welche entweder die Zullen collabirter „Gefasse oder die Zeilen des die Gefasse sonst begleitenden Binde„gewebes darstellen. Auch ist das Hetz zwischen den Deciduacellen „viel weniger entwickelt, als inden Praparaten der früheren Monate.” Yoor de 8e maand kon Lindenthal geen beschrijving geven, omdat hem daarvoor geen ovaria ten dienste stonden. De eierstokken van de 0e en 10e maand geleken zoo sterk op elkander, dat hij die tezamen. behandelt. In deze tijden is de decidua-ontwikkeling het sterkst; in enkele gevallen vond hij deciduacellen over den geheelen rand van het ovarium verspreid. Ook hier worden beelden aangetroffen, zooals die voor de 7® maand beschreven zijn en die als regressieve verschijnselen moeten worden beschouwd. ») 1. c. p. 711—712.