1. Makroskopisch onderzoek. Hegar; Niet beschreven. Scheur is duidelijk te zien. Meyer: Het corpus lutéuni stelt een samengevallen zak voor van + '1.5 c.M. lengte en is bekleed met een geelachtige membraan. De holte bevat , geen vloeistof. Deze holte schijnt een smalle opening naar de oppervlakte te hebben. Schröder: „Zerrissene blutdurchsetzte Hülle ohne deutlichen Riss”. . ■ * – Wall ar t: Bruinrood verkleurde, „stark linsengrösse”, uitpuilende massa. Op doorsnede vindt men de holte begrensd dooreen grijswitte, geplooide lijn. Vaneen gele kleur is niets te zien. Reusch I: Linker ovarium. Aan eender polen ligt een hazelnoot-groote, uitpuilende, donkerroode, lichtbloedende massa. Scheur is duidelijk te zien, deze is nog niet dicht gekleefd, Na fixatie in formol ziet men op doorsnede een fijne f m.M. breede, grijswitte membraan, die in groote plooien ligt. De holte bevat geen bloed, daarentegen vindt men veel bloed buiten de membraan, inden geheelen oratrek daarvan. In het overige gedeelte van het ovarium is nergens bloed te zien, ook niet in eenige follikels die ineen vergevorderd stadium van ontwikkeling verkeeren en die inde nabijheid van het corpus luteum liggen. Reusch II: Rechter ovarium. Dit bevat een hazelnoot-groot, donker rood, lichtbloedend corpus haemorrhagicum. Na fixatie in formol ziet men op doorsnede een coagulum, waaromheen een grijswitte membraan gelegen is, waarin een spoor van gele kleur waar te nemen is. Buiten deze membraan valt nog een hyperaeraische plek waar te nemen. Overigens normaal ovariaalstroma. 2. Mlkroskopisch onderzoek. a. De scheur. Hegar: Eén m.M. lang, smal kanaaltje. De wanden daarvan zijn met bloed doortrokken. Meyer: Niet te vinden. Schröder: Niet beschreven. Wallart; Aanwezig, doch niet nader beschreven. Reusch I; Dun kanaal, waarvan de wand door ovariaalstroma gevormd wordt. Inde buurt van de scheur zijn granulosa en theca interna smal en iets terug getrokken. Reusch II: De wand van den follikel is inde buurt van de scheur zeer dun, Granulosa en theca interna bestaan slechts uit 2 tot 3 cellagen, het stroma is daar uiteengeweken.