dwijnen alle schrikbeelden in het niet: er zijn minder kunstmatige verlossingen noodig, de haring wordt er niet door vertraagd, het nageboortetijdperk wordt er door bespoedigd, hot kraambed behoed voor alle complicaties, de zogafsoheiding bevorderd, het jeugdig uiterlijk en „het figuur” gewaarborgd; het aantal schijndood geboren kinderen wordt er door verminderd en zij groeien op tot prachtstukken, gelijk uit de bijgevoegde foto’s blijkt! Dank zij deze zegenrijke omwenteling wordt de vrees voor zwangerschap weggenomen en stijgt het geboortecijfer, „waaraan de Britsohe natie zoo dringend behoefte heeft”! De „bewijzen” voor al deze verbluffende beweringen vindt men in het groot aantal bij gevoegde verklaringen en getuigenissen van moeders en van geneesheeren — die allen anoniem blijven! Inderdaad, er ontbreekt niets aan het ons zoo welbekende beeld der kwakzalversreclame. Wat verontrustend moet worden genoemd is de grootsche opzet er van! Bushey Lodge wordt aangekondigd als het eerste van een reeks „Twilight Homes,” die over het vereenigde koninkrijk zullen worden verspreid. Reeds dringt men daar aan op staatshulp, opdat ook de minder gegoede klassen al de voordeelen zouden kunnen genieten van deze gezegende methode, die aan de haring alle schaduwzijden ontneemt! Men moge hiertegenover nuchter de contra-indicaties vermelden, die door de Duitsche voorstanders, artsen, worden genoemd: algemeene zwakte, koortsachtige ziekten, vroeggeboorte, hartgehreken, vroeg afloopen van vruchtwater, bekkenvernanwing, placenta praevia, primaire weeënzwakte, dwarsligging, voorliggen van de navelstreng! Ik wil hieraan toevoegen, wat een Engelsch collega, Hamilton Winch, !) ons mededeelt omtrent zijn ervaringen in de algemeene praktijk. Gedurende 53/.t jaar paste hij, gedeeltelijk op het platteland, gedeeltelijk in de stad, in een reeks van 435 gevallen de scopolamine-bedwelming toe geheel volgens de voorschriften van Ganss. Als eenige tegen-aan wij zing erkent hij primaire atonie, maar bekkenvernanwing, onrekbaren baarmoederhals, eclampsie, hartgehreken niet. Aannemende, dat een Engelsche „grain” overeenkomt met 65 m. gr., zien wij, dat de eerste inspuiting, bij 3—4 c.M. ontsluiting, bedraagt 15 m. gr. morphine + 0.43 m. gr. hydrohrora. scopolamini, waarna alle uren nog 0.14 m. gr. scopolamine wordt toegediend. Eenmaal zijn er zelfs 14 „subsequent injections” gegeven, wat tot een bedrag van 1,96 m. gr. scopolamine leidt! Het gemiddelde aantal inspuitingen is voor 179 I p. 9 (= 1.55 m. gr. scopolamine) t) G. Hamilton Winch: „Twilight sleep” in general practice The Lancet, 27 Sept. 1919. No. 5013.