pijn, en al wordt het voorafgegaan door langer of korter durende blaasklachten. Inde rest van de gevallen gaat dit niet zoo gemakkelijk. Men komt weleens inde noodzakelijkheid, de urethra te moeten oprekken, tor verwijdering van den knoop. Dit oprekken der urethra is betrekkelijk onschuldig; zij kan met weinig blijvende bezwaren desnoods tot vingerdikte verwijd worden. Blijft de knoop wat lang inde blaas liggen, dan kan hij de kern vaneen blaassteen worden; en later eene sectio alta noodig maken. Het feit, dat een dergelijke groote operatie noodig kan worden, heeft de knoop-methode bij de meesten in discrediet gebracht. Montuoro (57), acht de resultaten van de knoopanastomose volgens Boari lang niet slecht. Integendeel, hij is zeer tevreden over de door hem bereikte resultaten, want hij zag volkomen genezing optreden inde 13 gevallen, die hij volgens Boari behandelde. De spontane loslating en uitstooting van den knoop, veertien dagen na de operatie, bewijzen ten duidelijkste, dat het zeker niet altijd noodig is, hem te extraheeren per urethram of per sectionem altam, zooals de tegenstanders beweren. In navolging van Boari, meende Chiaventone (14) betere uitkomsten te zullen verkrijgen door het aanwenden vaneen door hem geconstrueerden knoop; doch de resultaten waren niet beter, slechter ook niet. Charlot (14) gebruikte een glazen buisje inplaats van den knoop. De knoop heeft zekere voordeelen boven de reeds vermelde methode; het anastomoseeren gaat o.a. sneller, ook de kans op lekken zou kleiner zijn. Gevallen van Calderini (10) en Pestalozza weerspreken dit laatste feit. Verder zou hij het post-operatief verloop wat verkorten, wat volgens Calderini 1. c. niet uitkomt. Behalve dat de knoop weleens operatief verwijderd moest worden, gaf hij een enkelen keer aanleiding tot druk-necrose van den ureterwand, en her-ontstaau van de fistel. De operateurs buiten Italië voelden zich dan ook, over het algemeen, weinig tot de knoopmethode aangetrokken. Ook Solieri (73) vindt dat: „beider Ureteroneozystostomie sind der Boari Knopf oder andere ahnliche Prothesen weder notwendig, noch vou besondern Sutzen”. Bazy, nu, meende de vernauwing te kunnen voorkomen door de mucosa van de blaas stevig aan die van den ureter te verbinden. Wat de blaas betreft, gaat het pakken van enkel de mucosa-laag wel gemakkelijk, maar dit gelukt niet met het ureter-slijmvlies; dat is te dun.