tot haar recht te doen komen, moet men de functie van die tweede nauwkeurig bepalen, en wel door het aanwenden van de cystoskopie en de ureteren-catheterisatie. Er zijn evenwel gevallen, waar men niet ante operationem inde gelegenheid is zich te overtuigen van den functioneelen toestand der tweede nier, en waar men, desondanks, toch tot de nephrectomie overgaat. Dergelijke gebeurtenissen zouden zich kunnen voordoen, wanneer de ureter intra operationem wordt doorgesneden, en wel zoo hoog, dat hij niet inde blaas geïmplanteerd kan worden. „Die Opferung einer gesunden Mere ist, auoh bei völliger Oesundheit der zweiten Mere, kein gleichgültiger Eingriff. Wenn auch nach der klinischen Erfahrung von einnierigen Frauen Infektionskrankheiten und Operationen ebensogut wie von Merengesunden überstanden werden können, und eine eventl. eintretende Schwangerschaft und Oeburt bei ihnen normal verlaufen kann, so können doch etwaige Entzilndungen der zurückbleibenden Mere der Frau gefahrlich werden. Dies und schon allein die Tatsache, dass man mit der Entfernung einer gesunden lebensfahigen eine Yerstummelung setzt, muss dazu führen, eine Exstirpation eines gesunden Mere fiir einen Notbehelf anzusehen, dessen man sich nur bedienen darf, wenn man alle anderen nicht aussichtslosen Mittel zur Heilung der üreter-verletzung gewissenhaft versucht oder wenigstens in Erwagung gezogen hat”. (Berndt) (5). Waar men te maken heeft met een ureter-fistel, die haast zuiver etter afscheidt, kan men wel besluiten, dat de hooger gelegen gedeelten (ureter, pyelum, en nier) dusdanig ziek zijn, dat er vaneen volkomen functioneel herstel geen sprake meer zal kunnen zijn; duurt deze etter-afscheiding gedurende enkele weken voort, dan zal dat zeker het geval zijn. Dat men zóó lang heeft gewacht, aleer men tot de nephrectomie is overgegaan, heeft zijn voor- en nadeelen. Onder die nadeelen is wel het voornaamste, het gestadig sloopen der krachten van de lijderes, wat haar weerstand tegen een eventueele operatie sterk ondermijnt. Een niet te miskennen voordeel is, dat de tweede nier zich in dit tijdsverloop (de afwachtings-periode) kan aanpassen aan de veranderde toestanden; deze tweede nier wordt langzamerhand genoodzaakt meerarbeid te leveren, daar de zieke nier aan de atrophie wordt overgeleverd, tengevolge van de directe infectie, doch ook door de langzaam toenemende stenose van den ureter.