venster ziet men de slingerbewegingen in het niet zwangere deel en in het deel, dat een dood ei bevat. Bij de zwangerschap ziet men na de eerste helft meer bewegingen optreden. Pituitrine heeft op de zwangere hoorn geen uitwerking. 111. Lande k er. Demonstratie vaneen apparaat voor toepassing van ultra-violette stralen bij gynaecologische ziekte-toestanden. De voor dit doel geconstrueerde koolspitsenlamp berust op het principe alleen ultra-violette en geen warmtestralen uitte zenden. Zij vindt hare toepassing bij endometritis, cervicitis en kolpitis. Het sekreet wordt waterig, verdwijnt tenslotte. Ook erosies verdwijnen na 600 min. bestraling (elke zitting 50 min. durend). Verder komen in aanmerking voor behandeling parametritis en adnexontstekingen, ook reeds, wanneer er nog koorts is. Sinaasappelgroote adnextumoren waren na 6 weken verdwenen. Verder zou gunstige invloed uitgeoefend worden op bloedingen, door abnormalen ovariaalprikkel ontstaan, en op amenorrhoe; eveneens worden bezwaren der menopauze opgeheven. Driessen vraagt of spreker ook resultaat bij tuberculose heeft gezien. Landeker antwoordt, dat het succes bij tuberculeuze fistels groot is. Meur er vraagt, of bij ontstekingsgevallen vergelijking met de resorbeerende behandeling heeft plaats gevonden. Landeker antwoordt, dat met resorbeerende behandeling niet genezen gevallen met succes behandeld zijn. IV. Beker. Over den invloed van de baarmoederspier op de stoornissen inde zwangerschap. Inde sde zwangerschapsmaand begint de dikte van de baarmoederspier aftenemen en dus de inhoud invloed uitteoefenen op den spanningstoestand van de baarmoederspier. Daar het kreatine-gehalte van de spier een maatstaf is voor den tonus der spier, blijkt bij onderzoekingen over het kreatine gehalte van de baarmoederspier van het rund, dat de tonus gedurende de zwangerschap geleidelijk toeneemt tot het einde toe, en uit het feit, dat het kreatine-gehalte van de zwangere hoorn hooger is dan van de niet-zwangere, blijkt, dat de inhoud invloed uitoefent op den tonus der spier. Bij snel toenemen van den inhoud zal een tonus ontstaan, hooger dan normaal. Een groote invloed moet ook toegeschreven worden aan den bloedsomloop inde baarmoeder ten opzichte van den algemeenen bloedsomloop. De Vries Reilingh heeft aangegeven, dat stuwing bij herhaalde bloedsdrukbepalingen een verhooging van den algemeenen