bloedsdruk teweegbrengt. De toestand, waarin het stroomgebied van de baarmoeder verkeert, zal zeker invloed kunnen uitoefenen op den algemeenen bloedsomloop. Twee factoren zijn van invloed op de bloedsdoorstrooming van den uterus: I°. de toestand, waarin de vaten verkeeren, 2°. de toestand van de spier, waartussehen de vaten verloopen. Uit de onderzoekingen van Horn blijkt het groote verschil inde bloedsvoorziening van de baarmoeder in het begin der eerste zwangerschap tegenover de baarmoeder der meerbarende. De invloed van de spier op de bloedvaten wordt beheerscht door zijn spanningstoestand en indirect door den inhoud der baarmoeder. Een stuwing in het vaatgebied der baarmoeder is het spoedigst te verwachten bij eerstbarenden en bij meerbarenden, bij wie de inhoud der baarmoeder abnormaal snel toeneemt, zooals bij meervoudige zwangerschap, bij mola zwangerschap en bij hydramnion. Stuwing inden bloedsomloop der baarmoeder zal tevens stuwing teweegbrengen inde niercirculatie, wat albuminurie en cylindrurie kan veroorzaken. Samenvatting; Uit het kreatinegehalte van de baarmoederspier blijkt, dat de tonus der baarmoederspier inde zwangerschap geleidelijk toeneemt en onder invloed staat van den inhoud der baarmoeder. De tonus zal ’t hoogst zijn bij eerstbarenden en bij meerbarenden, bij wie de inhoud der baarmoeder abnormaal snel toeneemt. De bloedsdoorstrooming van de baarmoeder kan belemmerd worden door te geringe ontwikkeling der bloedvaten en door verhoogden tonus der spier. Wordt de bloedsdoorstrooming belemmerd, dan zal het hart hierop reflectorisch reageeren en zal een bloedsdrukverhooging ontstaan. Diezelfde invloed kan de circulatie der niervaten belemmeren en leiden tot albuminurie en cylindrurie. (Verschijnt uitvoerig in het Tijdschrift voor Verloskunde en Gynaecologie.) Kou we r vraagt, of inde tweede helft der zwangerschap door de rekking van den wand de spanning behoeft toe te nemen: de uteruswand is toch niet homogeen, er heeft verschuiving van de spieringen plaats. Beker antwoordt, dat de tonus stijgt in die gevallen, waar de uitzetting der baarmoeder snel plaats vindt Wesse 1 i n k vraagt, of de tonusverhooging alleen de oorzaak der eclampsie is? Beker meent dit niet, maar wel ineen gedeelte der gevallen. Meur er meent, dat gevallen van hydramnion zonder, eclampsie tegen de opvatting van Beker pleiten.