eender verschijnselen van de infectie, die zich inden beginne niet al te ernstig liet aanzien. Toe. 1915—416. Anamnese: Bekkenvernauwing (C. v. 81/2c.M.). Inde laatste vier zwangerschappen vroeggeboorte opgewekt. In al deze gevallen tijdens de haring gekoortst; in het derde kraambed phlegmasia alba dolens gehad. 16 Nov. Partus arte praematurus (bougie). Tijdens haring temperatuur verhoogd. Twee dagen na het inbrengen der bougie kind geboren (extractie bij stuitligging). Placenta niet volledig; rest manueel verwijderd. 30 Nov. Temperatuur na partus hoog gebleven. Pijn in rechter zijde (grove reutels; lichte demping). 1 Dec. Phlegmasia alba dolens rechts. 8 „ Hetzelfde links. 15 Jan. Bij proefpunctie uit linker pleuraholte 175 c.c. bloederig exsudaat. Buikwand oedemateus tot aan den navel. Enkele decubitusplekjes achter rechter trochanter, waaruit veel etter komt. 23 „ Nog eens 750 c.c. helder haemorrhagisch vocht uit linker pleuraholte verwijderd (hieruit staphylococcen gekweekt). 3 Febr. Longembolie. 4 „ Exitus. Obductie: Uterus zonder bizonderheden. In rechter parametrium zijn alle vaten gethromboseerd (links niet). De v. ca va is veranderd ineen solide streng; eerst na deinmonding der vv. renales komt er een kleine ruimte in. Alle aderen beneden de vv. renales eveneens gethromboseerd (behalve de linker v. spermatica). Beide vv. iliacae bevatten nog een klein lumen. In linker pleura 1 L. purulent vocht, met groote brokken fibrine. Linker long atelectatisch. Rechter long bevat een wigvormig haemorrhagisch infarct met een embolus ineen der takken van de a. pulmonalis dextra. In afwijking van hetgeen wij gewend zijn waar te nemen bij kunstmatige vroeggeboorte, heeft deze vrouw tot vier malen achtereen daarbij ernstige infectie-verschijnselen vertoond, en de laatste twee malen phlegmasia alba dolens. Men mag hier aan een autogene infectie denken. Ditmaal werd de thrombose veertien dagen p.p. duidelijk, maar zij ontstond klaarblijkelijk reeds veel eerder. Toe. 1915—484. 11-p. 27 j. Opgenomen 29 December. Overleden 24 Januari.