tangverlossing wordt nu veel te lang uitgesteld ; bijna 12 uren later wordt het doode kind van 4000 gr. met de tang ter wereld gebracht. Een aanzienlijk bloedverlies in het nageboorte tijdperk maakt het geven van zoutinfusies noodzakelijk. In het kraambed is de vrouw gaan koortsen; herhaalde koude rillingen, en afstooten van necrotisch weefsel. Nadat er nog een blaasfistel was opgetreden, is de vrouw den 14den dag p.p. gestorven aan de peritonitis. Obductie'. In het onderste gedeelte van de buikholte veel etter en fibrine. In het cavum Douglasi is een perforatie-opening, die naar de vagina leidt. Gangraen van blaas- en cervixwand. Ulcus in het rectum. Lever: bleek, groot, deegachtig. Milt: groot, week. 4). Peritonitis door perforatie bij abortus provocatus. Toe. 1919—97. 111-p. 32 j. De vrouw was zwanger sedert Ahvember. Den 20sten Februari zou zij van de trap gevallen zijn, waarna zij is gaan vloeien. 22 Februari kreeg zij koorts en nog een dag later werd de vrucht geboren. Eerst 25 Febr. werd de hulp van de Yerlosk. Polikl. ingeroepen; de temperatuur was toen al 38,5 en de verwijderde placenta-resten geurden sterk. Noch van ontstekingsverschijnselen inde omgeving van den uterus, noch van verwondingen werd toen iets bemerkt. Omdat de temperatuur hoog bleef en de vrouw koude rillingen kreeg werd zij inde kliniek opgenomen. Hier ging de toestand snel achteruit en twee dagen later stierf de vrouw. Obductie : Algemeene peritonitis. Aan den voorwand van den uterus is een gat te zien ter grootte vaneen dik potlood (uterus lag in retroflexie!) met er onder en er boven twee blaasvormige uitstulpingen van het peritoneum, die veroorzaakt worden door abscessen, die op het punt staan te perforeeren. Endometritis putrida. De achterwand van den uterus is een samenstel van holen en gaten geworden, die met de perforatie-opening in verbinding staan. Geen thrombi inden uteruswand. 5). Peritonitis na appendicitis. Toe. 1916—414. I-p. 37 j. De vrouw heeft 4 October een aanval van blindedarmontsteking gekregen, waarom zij 8 Oct. inde Chirurgische Kliniek werd opgenomen; er was een groot in Altraat rechts onder inde buik. Daar begonnen 3 dagen later zij was 5 maanden zwanger de weeën, die den abortus aankondigden; de vrouw werd nu naar de Gynaec. Kliniek over-