haemorrhagische infarceeringen gevonden; geen thrombi; wel zijn er vaten verstopt door groote bacterie-kolonies. De milt vertoont niet het beeld vaneen infectie-milt; ook bacteriologisch onderzoek leverde geen resultaat op. De bijnieren zijn sterk doorbloed, vooral het merg, Mikroskopisch vindt men bloedingen in het merg en kleine bacterieproppen. Nieren bij makro- en mikroskopisch onderzoek zonder bizonderheden. Blaas: bloedingen inde mucosa. Uterus: binnenvlakte bedekt met een vuilgroen beslag. H. Gevallen van infectie, waarbij geen obductie WERD VERRICHT. Ten slotte blijven er nog de ziektegeschiedenissen van vijf vrouwen te vermelden over, die aan een infectieproces in het kraambed te gronde zijn gegaan, doch bij wie de lijkopening niet kon worden verricht, zoodat men over den aard en de verbreiding der besmetting met zekerheid niets weet. Het komt mij daarom beter voor, ze hier bij elkaar te laten volgen, dan ze, steunende op vermoedens, ineen der vorige groepen onder te brengen. Toe. 1908—165. -p. 22 j. Deze vrouw liet zich den Bsten Juli inschrijven voor verloskundige hulp aan huis: zij klaagde toen over veel braken, zag er echter goed uit en had geen eiwit in de urine. Den 17<len Juli wrerd de praktikant geroepen, omdat de vrouw veel buikpijn had en diarrhoe. Zij vertelde toen, dat zij in het begin der zwangerschap bij een aborteur was geweest, die „iets” gedaan had, zonder gevolgen; achteraf is gebleken, dat zij daarna, tot het einde toe, pillen heelt gebruikt, die oleum petroselinum bevatten. Er werd nu niet veel bizonders gevonden: temp. 37.6, pols 108, diarrhoe en braken, urine normaal, milt niet vergroot, geen roseola, geen oedemen, geen icterus. Buik overal gevoelig bij betasting. De volgende dagen waren temperatuur en pols resp. 37.2 en 37.9 en 104 en 120; de huisdokter nam de behandeling nu over. Den 23sten Juli riep zij wederom poliklinische hulp in, omdat de baring begonnen was (temp. 38.1, pols 130); zeven uur later wordt een levend kind van 2000 gram geboren. 24 Juli: nog altijd buikpijn, braken, diarrhoe, temp. 38.1. 25 Juli 11.30 v.m. Uiterlijk ellendig, koud, geen pols. Subcutaan infusie; kamferinjectie. Vervoer naar de kliniek. Hier komt zij 1 30 n.m. aan, met een temperatuur van 40.7, braakt éénmaal hevig en sterft dan plotseling. Obductie niet toegestaan. Er is natuurlijk reden, aan een of andere vergiftiging te den-