beter hebben dan thuis ? Uit dit oogpunt bezien zou Uw uitspraak paradox genoemd kunnen worden. Door deze geregelde bezoeken blijft gij in innig contact met den loop der ziekten, hetgeen tot een nauwkeurig te boek stellen van de waargenomen verschijnselen leidt. Achter de schermen van het klinisch bedrijf, waarvoor gij dag en nacht beschikbaar zijt, wordt dooreen werkkracht, die behalve een onuitbluschbaren ijver een stalen gezondheid vereischt, een massa werk verzet, waardoor de kliniek overeen archief ziektegeschiedenissen beschikt, waarin het niet alleen gemakkelijk is den weg te vinden, maar dat ook dengene, die een onderwerp bewerkt, niet vaak op leemten doet stuiten. Uit dit archief zijn van Uwe hand vele publicaties in verschillende tijdschriften verschenen, waarvan ik het opsommen zal nalaten. Wel wil ik als kenmerk van alle de groote nauwkeurigheid, eerlijkheid en zelfkritiek op den voorgrond plaatsen, welke bij de bewerking hebben voorgezeten. De nauwkeurige gegevens en de na de behandeling aangeteekende epicrisen vormden niet alleen een stevigen grondslag voor de geuite meeningen, maar deden den indruk, welken de gevallen op U tijdens en na de behandeling gemaakt hebben, onder de latere bewerking weder herleven. Voor den insider is het opmerkelijk hoe het stellen der indikatie en de wijze van behandelen zich bij U langzamerhand voorzichtig en tastenderwijs, uit de ondervinding opgedaan zoowel inde kliniek als aan de studeertafel en in mondelinge besprekingen, wijzigden en aanleiding tot nieuwe methoden gaven. Ik denk hier aan Uwe opvattingen over de geboorte van het nakomend hoofd, de manueele correctie, de extraperitoneale keizersnede e.a. Dat ook Uwe andere groote publicaties zich uitsluitend op klinisch terrein bewogen hebben, is voor dengene, die Uwe opvattingen kent, geen wonder. Als medicus bestuurt gij Uwe kliniek, weliswaar met open oog voor al het nieuw gepubliceerde en aanbevolene, maar tevens wars van alles, wat inde verste verte op experimenteeren op patiƫnten gelijkt. Het nieuwe wordt niet toegepast, voordat het den toets van Uwe kritiek en van den tijd heeft doorstaan. Wat de natuur U ongevraagd als experiment aanbiedt, wordt daarentegen met beide handen aangegrepen en benut. Het is hieruit begrijpelijk, dat gij vaak de pen hebt opgenomen om een waarschuwende stem tegen nieuwe, in Uw oog onrijpe en gevaarlijke methoden te doen hooren.