ontslag, benevens mogelijke bijzonderheden, ontwikkelingsstoornissen, ziekten, enz. Deze korte inhoud wordt steeds bijgehouden en voorzoover dat eens vergeten mocht zijn, vóór het opbergen der lijsten door mij zelf ingevuld. Door deze inrichting der ziektegeschiedenissen is het mogelijk zonder eenige willekeur iedere gewenschte groep vrouwen te bestudeeren aan een zoo zuiver mogelijk materiaal. Ineen afzonderlijke rubriek, met het opschrift „Baring”, worden bovendien steeds vermeld den duur van het ontsluitingstijdperk, de ontsluiting, waarbij het vruchtwater is afgeloopen, den duur van het uitdrijvingstijdperk en dien van het nageboortetijdperk, zoodat er voor mogelijke, onbewuste, subjectieve invloeden bij het onderzoek nauwelijks ruimte blijft. A. De duur der zwangerschap. Toen ik indertijd meer en meer tot de overtuiging kwam, dat de placenta een remmende werking heeft op de uteruscontracties, welke tegen het einde der zwangerschap door veroudering van de trophoblast langzaam vermindert, als gevolg waarvan de prikkels de overhand krijgen en de baring in gang komt, lag het voor de hand na te gaan in hoeverre een rustige levenswijze de zwangerschapsduur verlengt. Daarom heb ik uit de baringsgeschiedenissen van alle gezonde vrouwen uit de jaren 1914—1919 die laten uitzoeken, waarin de datum van het begin der laatste menstruatie vermeld stond en nauwkeurig den duur der zwangerschap of liever den tijd tusschen het begin der laatste menstruatie en de geboorte van het kind laten bepalen !). Van die gegevens werd een tabel gemaakt, die graphisch in lig. 1 is weergegeven. Die kromme is nog zeer gebroken; bij een voldoend aantal waarnemingen zouden wij echter een lijn mogen verwachten, zooals inde figuur is ingeteekeud een typische variabiliteitscurve. Er blijkt uit, dat van de 975 vrouwen er slechts 46 precies op den 280st™ dag bevallen zijn, 426 daarvóór en 503 daarna en wel in die mate over de verschillende dagen verdeeld, dat het aantal afneemt, naarmate het tijdstip •) Het spreekt vanzelf, dat niet alle opgaven volkomen juist zijn; met groote waarschijnlijkheid geldt dit voor die gevallen, waar de zwangerschap belangrijk meer dan 300 dagen zou hebben geduurd. Ik heb de cijfers echter gegeven, zooals zij voetstoots inde geschiedenissen werden gevonden alleen heb ik enkele, die zelfs ver over de 320 dagen reikten, ter zijde gelaten. Beslist onjuist behoeven die ook nog niet te zijn, daar immers zwangerschap na een tijd van amenorrhoe kan intreden, zonder dat er eerst een menstruatie geweest is.