is er zooveel op deze wijze van proefneming aan te merken, dat ik, om dit te bewijzen, niet beter kau doen dan een zijner meest overtuigende proeven hier verkort weer te geven. Narcose met urethaan. Laparotomie. Uterus buiten de buikholte gebracht. Dier in keukenzout-bad. Gedurende een waarneming van 10 minuten zijn er zoo goed als geen bewegingen inde verschillende gedeelten van de zwangere baarmoeder waar te neme Om 12"5' wordt clavin ineen ader gespoten. Om 1- 10 komen er samentrekkingen, die om 12-20' zeer sterk zijn geworden. Om 12-50' zijnde bewegingen weer veel verminderd. Drie minuten later, om 12"53' sterft het dier. Hier worden dus gevolgtrekkingen gemaakt uit de veranderingen inde bewegingen vaneen baarmoeder vaneen konijn dat onder zóó bizondere omstandigheden gebracht is, dat het korten tijd later sterft, terwijl slechts gedurende 10 minuten is waargenomen, hoe de bewegingen onder deze abnormale omstandigheden zouden zijn, zonder dat een medicament wasi mgespoten. Dat aan dergelijke proeven alle bewijskracht moet worden ontzegd, spreekt vanzelf. Ditzelfde bezwaar geldt in nog verhoogde mate voor de uit de literatuur zoo bekende proeven van Kobert ), Palm 2), en een aantal andere onderzoekers, die veel minder uitvoerig beschreven zijn dan die van \ ahlen. Ook in het pas gepubliceerde uitvoerige overzicht over onze tegenwoordige kennis omtrent de phafmacologie van den uterus van Kochraann en de Veer 3) wordt zoo goed als mets meegedeeld betreffende de werking van geneesmiddelen op de zwangere baarmoeder van het levende dier. De methode van waarneming van de zwangere baarmoeder inde verschillende stadia der zwangerschap door het bmkvenster is dus zeker welkom ter aanvulling van de leemte in onze kennis omtrent de werking van geneesmiddelen op den zwangere n uterus. . , Evenals bij de proeven op de niet-zwangere of puerperale baarmoeder heb ik ook in deze reeks waarnemingen hoofdzakelijk gebruik gemaakt van het extr. secalis corn. hq., dat in ampul en inden handel verkrijgbaar, voornamelijk m de verloskundige praktijk wordt gebruikt; slechts een enkele maal spoot ik een ander secale-praeparaat in (ergotine of tenosme: dit laatste een mengsel van twee bestanddeelen van secale, tyramme 2 mgr, i) Arch. f. exp. Path. u. Pharm. Bd. 18 (1884), 360. ï) Arch. f. Gyn. Bd. 67 (1902), 55. 3) Klin. Wochenschr. 1923, n°. 32 en 33.