De roggeschoven worden door ngvere vrouwen opgezet.

De zelfbinder, door twee beste paarden getrokken, gaat door de rqpe tarwe.

(Stedum)

Langzaam maar zeker wordt de oogst binnengehaald. (Oldehove)

Als ijle klokjes klinken onder de strakblauwe hemel de haarhamers. Eerbiedig slaat de maaier de blinkende zicht in het golvende goud. Halm na halm zinkt omlaag, rappe handen binden de schoven, garf na garf rijt zich op het stoppelveld. Monotoon ratelt de machine over de goudgeglansde akkers, snijdend met lange, klare halen en bundelend, wikkel op wikkel

Boven de velden brandt de zon. maar de nijvere werkers kennen geen vermoeienis.

Zoevend gaat de zicht door het ruisende graan. Schamel is de beloning, zwaar zijn de zorgen, maar

alles wordt vergeten in deze ene weelde, het binnenhalen van de gouden vrucht

Het platteland heeft gebeden, toen het zaaide, het heeft gebeden voor regen en zonneschijn. De hagel, die de velden neersloeg, heeft in het hart getroffen. De boeren zien met gegroefd voorhoofd de graanprijzen in de krant. Het wereldgebeuren in Oost en West .deert hen weinig. Politiek is niet hun sterkste zijde. De boer is ongekunsteld en schudt zijn hoofd over de dwaalwegen der diplomatie, die oorlog en vernieling riskeert, ja waarvoor ?

De vereelte handen van de boer hielden onwennig het stompje potlood omklemd, toen hij op een stuk

papier cijferde en cijferde, de uitgaven van zijn bedrijf en zijn huis opschreef, doorstreepte en herschreef en de mogelijke ontvangsten daarnaast zette.

Hij kon niet uitkomen, en met een diepe zucht, vol van zorgen gaat hij weer aan de arbeid.

Bij de oogst zelve zijn de moeilijkheden vergeten. Dan is er niets anders dan dankbaarheid en arbeidsvreugde. Nu ruist het lied van de oogst de landman toe. Hij hoort het in het vallen van het graan, in de zoevende zicht en in het kreunen van de te zwaar beladen wagens

Het lied van de oogst is eeuwig als de aarde

Overal verrijzen weer de bekende roggemijten. (Anloo)

En in deze drukke tijd komt vaak alles tegeïyk: huiswaarts met het geoogste koolzaad. (Ruigezand) * «