Wat is gevitamineerde melk?

Ofschoon de gewone melk een niet te onderschatten percentage aan kostbare vitaminen bevat, is er reeds sedert geruime tijd ook de zgn. gevitamineerde melk in de handel.

Daar menige huisvrouw en moeder van opgroeiende m kinderen in het bijzonder, zich al dikwijls heeft afgevraagd of deze melk nu inderdaad zoveel beter is dan de gewone,

m.a.w. de gezondheid van de opgroeiende jeugd zoveel meer ten goede zal komen, leek het ons niet ondienstig, die zgn. vitaminenmelk wat nader onder de loupe te nemen.

Zoals boven reeds gezegd werd:

alle melk bevat vitaminen en wel het vitamine A. en D., maar gevitamineerde melk is bovendien nog van een extra aantal eenheden van beide voorzien, waarvan het laatstgenoemde wel het belangrijkste is,

vooral bij gebrek aan zon.

In gure grauwe wintermaanden immers, wanneer ons kikkerlandje van zoveel kostbaar zonlicht — dè vitamine D.-vormer —• verstoken is,

moeten we het wel in kunstmatige middelen gaan zoeken en ofschoon er niets gaat boven de bekende,

doodgewone levertraan, bezitten we. vooral voor kinderen, die moeite hebben met het slikken van dit vettige, niet bepaald aangenaam smakende goedje, in melk, die met een zeker percentage vitaminen A.

en D. „geënt" is, een prachtige hulpbron, wanneer het gaat om een vervangingsmiddel van de ons ontbrekende zonnestralen.

Natuurlijk zal het u allen bekend zijn, dat het vitamine D. onontbeerlijk is voor de opbouw van het beenderenstelsel.

Waar dit vitamine niet in voldoende hoeveelheid aanwezig is, ontstaat dan ook onherroepelijk de gevreesde Engelse ziekte of rachitis, die,

wanneer niet tijdig wordt ingegrepen, de meest funeste gevolgen voor het hele verdere leven met zich mee kan slepen.

Denk b.v. maar eens aan de ruggegraatverkromming!

Bovendien is dit vitamine hoogst belangrijk voor de vorming van een goed gebit, een reden te meer dus om met de grootste nauwkeurigheid toe te zien, dat het onze kleintjes er nooit aan ontbreekt!

Maar ook het vitamine A. zouden we moeilijk kunnen missen!

Het is een uitstekend middel tegen

Kyle Mac Donnell, een Hollywood ster, vindt het drinken van melk even voornaam als het borstelen van haar haar en het poetsen van haar landen, wanneer het gaat om een mooi glanzend kapsel of een gaaf, sterk gebit.

(Creöit-Foto F-F.S.)

kou vatten, terwijl het voor kinderen bovendien nog zo bijzonder goed is, omdat het de groei aanmerkelijk bevordert en tevens meehelpt bij de bouw van het beenderenstelsel.

Volwassenen, die in het algemeen, de levertraanperiode ontgroeid zijn, zullen, wanneer ze niet over een al te florissante gezondheid beschikken of veel afmattend werk te verrichten hebben, bovendien een groot nut van de vitaminenmelk kunnen hebben.

Zo propageren sommige artsen het gebruik van vitamine D., b.v. als een zeer goed middel tegen haaruitval en voor het verkrijgen van mooi glanzend en sterk haar!

Voor onze jongedames misschien een reden om niet al te afkerig te staan tegenover het dagelijkse glas melk ?

Hoe het ook zij: het geregeld gebruik van melk en dan vooral van gevitamineerde melk zal ontegenzeglijk een belangrijke bijdrage vormen. wanneer het gaat om de instandhouding van een goede gezondheid!

Walldorf-Astoria en Beveryellen \

Het beroemdste hete! van de wereld, het Waldorf-Astoria Hotel te J

New York dankt eigenlijk zijn bestaan aan de bever. Dat zit zo. Toen J

Johann Jacob Astor, die in 1763 te Walldor[ bij Heidelberg werd ge- \

boren, op 20-jarige leeftijd zijn vaderland verliet en naar New York i

trok, bezat hij zo goed als niets. Het geld voor de overtocht had hij j

met veel moeite bijeen gegaard. •

Maar hij blaakte van ondernemingslust en hij was vol van het vuur J

van de oude pioniers. Hij begon als knecht in een pelshandeÊ op een J

loon van een paar dollar per week, doch hij vestigde zich al spoedig f

als zelfstandig handelaar. |

Zijn handel bestond in het opkopen van bevervellen, die hij met een •

grote winst naar Engeland verkocht. In 1800 was hij al eigenaar van *

een zaak op Broadway. De winsten, die hij met de bevervellen behaal- f

de, belegde hij in nieuwe ondernemingen en toen Johann Jacob Astor \

in 1848 stierf, liet hij een vermogen na van 20 millioen dollar. De »

Astors schonken New York een van de grootste bibliotheken van de ï

Verenigde Staten, de Astor-bibliotheek. terwijl een !id van de familie »

het beroemde hotel bouwde, dat naar de geboorteplaats van de stamvader en de familie Walldorf-Astoria werd gedoopt.

Beverbont is ook nu nog erg gewild. Zo kon U onlangs in „Madeleine" )

het practische modeblad voor de Nederlandse vrouw, een schattige i

wintertailleur afgebeeld zien, waarvan het jasje met beverbont was ï

afgezet. Als U meer wilt weten van „Madeleine" en het geheim smaak- •

vol en toch voordelig gekleed te gaan, schrijft U dan eens aan Postbus '

244 te Amsterdam. „MADELEINE . j

Kan Nederland zich handhaven in

het internationale voetbal •

Weet U nog, dat de hele Nederlandse voetbalwereld het nog nooit uitgestorven lied zong van „We gaan naar Rome!"? Dat was in 1934, het jaar, waarin in Italië om het wereldkampioenschap gestreden zou worden. In het jaar ook, waarin wij de fameuze voorhoede WelsVente-Bakhuys-Smit-Mijnders op de been brachten, waarin wij met 5000 supporters naar Milaan trokken om het in de eerste ronde tegen de

Zwitsers op te nemen en tegen

alle verwachtingen in met 3—2 werden geslagen.

Vier jaar later hebben de Nederlandse voetballers het in hel; tournooi om het wereldkampioenschap nog eens geprobeerd, maar het verging onze ploeg toen al niet beter: Met cracks als de Harder, Vente, Smit, van Heel en Anderiesen gingen onze spelers in de verlenging tegen de Tsjechen direct met 3—0 onder.

Het is, alleen al afgaande op deze resultaten van onze elftallen voor de Coupe Rimet — tegenwoordig wereldbeker geheten — begrijpelijk, dat de K.N.V.B. enige tijd geleden heeft besloten, onze ploeg niet aan te melden voor het derde tournooi om de wereldtitel, die in 1950 in Rio de Janeiro de inzet zal zijn. Brazilië zal daar de sterkste voetballanden van de aardbol ontvangen, te weten de beste teams van de 14 zones, waarin men de internationale voetbalwereld zal gaan verdelen, mitsgaders Italië, dat in elk geval haar tweevoudige kampioenschap zal moeten komen verdedigen. En Nederland? Onze Oranje-mannen zullen daar niet bij zijn. Oók niet " bij de vorming van de voorronden, want ons elftal is ditmaal niet ingeschreven. Er is in onze sportwereld op dit besluit van de K.N.V.B. niet gereageerd, en toch is het kenmerkend voor de internationale positie van onze ploeg. Zeker: Het is een verre en kostbare reis, maar per vliegtuig is Brazilië zeker niet meer onbereikbaar. En dan: Wie kan weten, of wij de voorronde zouden overleven? En — nogmaals — zelfs déarvoor heeft men, in tegenstelling met voorgaande malen, onze ploeg niet aangemeld.

Wij voor ons geloven, dat beseiieidenheid, beter gezegd nuchtere kennis van onze tegenwoordige capaciteiten in het internationale spel tot het besluit van de Bond hebben geleid. Deze wereldbeker verenigt alle voetballanden ter wereld, dat wil zeggen: Of men met amateurs dan wel beroepsspelers verschijnt, maakt voor de organisatie geen verschil. En hier wringt de schoen: Als wij in Olympische Spelen, waarin alleen amateurs mogen uitkomen, al geen kans

maken, hoe willen wij ons dan temidden van het sterkste spel ter wereld staande houden? Voetbal-Nederland gaat zoetjes-aan, bij andere landen vergeleken, een geïsoleerde positie innemen. Tal van naties betalen hun beste spelers, in tal van andere landen geeft men hun op z'n minst vergoedingen voor het bezoeken van de oefenavonden, of wel men looft premies uit voor het winnen of gelijkspelen van een wedstrijd. Bij ons: Niets van dat alles. Hier beoefent de speler voetbal puur voor zijn genoegen, en reglementeren de amateurbepalingen de sport op scherpe manier. Met het gevolg, dat het verschil met het buitenland geleidelijk wei heel groot is geworden. En toch onze interlandwedstrijden blijven het hoogtepunt van het seizoen, en vormen de finantiële kurk, waarop de organisatie drijft. De leiders zijn van oordeel, dat goede prestaties op de internationale velden van enze vertegenwoordigende ploeg voor onze nationale sport van het grootste gewicht zijn, en dat zij uiteindelijk de clubs tot in de verste uithoeken van ons land weer ten goede komen. Zal voetbal-Nederland temidden van tegenstanders, die zich langs geheel andere lijnen ontwikkelen, kunnen blijven meedoen? Het is — na de laatste povere verrichting tegen de Belgen, het gelijke spel ten spijt — een penibele vraag. Zeker: Ook in glorie-tijden van het Oranje-elftal was het nog vaak zo, dat de tegenstander technisch beter was, en tóch door onze prachtige ploeggeest en wilskracht werd bedwongen. Maar wij krijgen tegenwoordig toch wel heel sterk het gevoel, dat Nederland gevaarlijk ver afdrijft van het voetbal van andere landen, die op het punt van bal- en lichaamsbeheersing, van snelheid en ploegverband een opvallende voorsprong tonen.

Er is — indien men de uitgestippelde lijn wil blijven volgen, en als amateurs wil blijven meetellen — slechts één mogelijkheid: Er moet met medewerking van ieder en alles hard en voortdurend worden gewerkt aan de opbouw van ons vertegenwoordigend elftal. Er moet met volharding worden gespeurd naar jonge spelers, die niet slechts op aangeboren talenten drijven, maar die daarenboven bereid zijn, zich vele en grote opofferingen te getroosten om de eer te genieten, in het Oranje-elftal te worden gekozen. Alleen dan zal het mogelijk gelukken, een team van louTer amateurs op de been te brengen, die het klaarspelen, zich de hele en halve beroeps-virtuozen van andere naties van het lijf te houden.

WIE WEET WAT HET IS?

OPLOSSING

CIJFERRAADSEL

1. schijn, 2. heimwee, 3. waanwijs, 4. anijs, 5. zaadhandel, 6. deurwaarders, 7. samenspannen, 8. buil, 9. reëel, 10. lenteweelde.

Het vierregelig rijm van de dichter D. Camphuysen luidt als volgt:

„Ach, waren alle mensen wijs, „En wilden daarbij wel,

„De aard was hun een paradijs, „Nu is ze meest een hel."

De prijswinnaars van deze week zijn: Mej. E. Neelen, Molenweg 31, Roermond; I. W. Wijnbergen-Geerling, van Loostraat 75, Den Haag; C. Kleyn, Nieuwstraat 1, Meppel; A. G. Mus-v. d. Berg, Albert Cuijpstraat 43, Amersfoort; A. KeizerKlaasen. Buitensingel 75. Zutphen; J. v. d. Ven, Heistraat 9, Eindhoven; A. Appels, Janninksweg 53, Enschedé; J. v. d. Muil, Eenrum (Gr.)

NIEUWE OPGAVE

VERDEEL DE KOEK

Piet is een ondeugend ventje. Zo heeft hij zich laatst stiekum toegang tot de keuken verschaft en heel stout een stuk uit de feestkoek gesneden, op de manier, zoals op onze tekening is aangegeven. Hoe moet de moeder nu te werk gaan om de andere vijf kinderen net zo'n stuk te geven? Er zijn twee mogelijkheden. Teken uw koek-verdeling even op een briefkaart eq. stuur die aan ons blad.

Het uitvoerige adres vindt U op de achterpagina.

De oplossingen dienen uiterlgk 10 Februari a.s.

in ons bezit te zjjn. Er zqn acht prqzen van een rqksdaalder beschikbaar.