WELKE MITS VOOR Ut UHSIUf

Ster of Stelsel?

De Nederlandse voetbalwereld mag dan nog zo zijn ingenomen met de jongste prestaties van onze nationale ploeg, toch blijft er nog steeds die éne vraag:

Kan men Abe Lenstra, de talentvolle Fries die het ganse voetbalvolk weet te begeesteren, niet beter op de linksbinnenplaats dan aan het lijntje in de Oranjeploeg opstellen? De Heerenveener is van huis uit binnenspeler. Hij vormt al jaren lang in zijn club met Germ Hofma de linkervleugel. Oorspronkelijk evenwel speelde hij op de rechtsbinnen-plaats. Dat was in de tijd, waarin hij samen met zijn broer Jan Lenstra de rechterwing uitmaakte van Heerenveen, zoals het zich een weg baande naar de Noordelijke eerste klasse. Ook in zijn eerste internationale wedstrijd — namelijk die in 1939 tegen de Belgen in Rotterdam — bezette hij diezelfde rechtsbinnenplaats, om later met Bertus de Harder naast zich op de linksbinnenplaats te worden opgesteld. Nog weer later werd de Fries — tegen Luxemburg — centervoor, en via de rechtsbuitenplaats is Abe nu, in de jongste ontmoeting tegen de Fransen, op de linkerflank terecht gekomen. Hij heeft dus nu op alle plaatsen in de Oranje-voorhoede gevoetbald: Een prestatie, die wel door weinigen van onze internationaals zal worden geëvenaard.

Intussen: De voetbalofficials hebben de laatste tijd gemeend. Lenstra op een buitenplaats te moeten opstellen, en het voetbalpubliek vraagt zich af, of zijn spel in het centrum van onze aanval niet beter tot zijn recht komt.

DE KOLONEL VLIEGT MET EEN BLINDDOEK

Vervolg van pag. 26.

Kerel, besef je dan niet, dat jullie zo nerveus waren, dat mijn piloot het er van op zijn zenuwen kreeg. Besef je dan niet dat je op het punt stond ons tegen een berg te pletter te laten vliegen en dat allemaal omdat je geen vertrouwen hebt in „Radio City"? Besef je dan niet, Hutton, dat je mij bijna gedood hebt?"

Hutton haalde heel diep adem en hield zich toen in. Dus dat was de zienswijze van de kolonel. Hij overwoog of hij de kolonel zonder meer op zijn plaats zou zetten. Dat zou hem heel aangenaam zijn. Getuigen, bewijzen en logische gevolgtrekkingen waren aan zijn kant. De enige moeilijkheid was, dat hij wist, dat hij toch de nederlaag zou lijden. Hij merkte op, dat hij zich in het geheel niet kwaad voelde, integendeel hij was lichtelijk geamuseerd. Vijf lange dienstjaren hadden hem practisch onkwetsbaar gemaakt voor woede of verbittering.

Toen ademde hij voluit en zei niets. Ondertussen stond Jones nog in de deuropening, wijdbeens, de vliegerspet wat teruggeschoven. Hij glimlachte zo'n beetje en wachtte. Nu was het zijn beurt en hij was niet iemand, die zijn beurt voorbij liet gaan. Hij slenterde door de wagen, had een waarderende blik voor elk meisje en trommelde op de muren met het air van een trotse bezitter. Met een vriendelijk gebaar beduidde hij Hutton, dat hij een ogenblik de controleplaats zou overnemen. Hutton ging opzij en de kolonel nam plaats, schoof de pet nog iets verder naar achteren en zette zijn voet op de hoek van het aantekenbord. Hij vestigde een onverschillige blik op de muur tegenover hem. „In de gebeurtenis van vandaag schuilt een les voor ons allen, jongens," begon hij.

Waarom speelt Abe aan de lijn? Om twee redenen: Allereerst, omdat goede buitenspelers op onze velden tegenwoordig dun gezaaid zijn. en tweedens, omdat men van de Fries op die plaats, in het kader van de huidige ploegtactiek, blijkbaar nog de beste resultaten verwacht.

Die ploegtactiek: Dat is tegenwoordig een belangrijk ding. En in de wijze, waarop ons nationale elftal thans pleegt te spelen, heeft de binnenspeler een bealngrijke rol te vervullen. En als opbouwer van de aanval, èn als schutter., maar ook als de kracht die, wanneer de tegenpartij naar voren komt. de strijd met de vijandelijke kanthalf moet aanbinden. Welnu: De fameuze Abe is wel een voortreffelijke opbouwer van het spel. hij is eveneens een geweldig schutter, maar.... hij laat het zitten als er bii het opdringen van de tegenstanders steun moet worden verleend. Daarom heeft men, sinds men in onze Oranje-ploeg het tactische roer heeft omgegooid, op de Fries als binnenspeler geen beroep weer gedaan. Met uitzondering dan van het laatste gedeelte van de laatste ontmoeting tegen de Belgen, toen m»i van zijn aanval s-kracht ten volle wilde profiteren om de overwinning, die toen eensklaps nog mogelijk was geworden, te kunnen behalen.

Men ziet het: er zitten aan 't tegenwoordige voetbal heel wat kanten. Het is niet meer zo eenvoudig als in de tijd van Dirk Lotsy, die zowel spil, linkshalf als rechtsbinnen speelde, of als in de periode van Puck van Heel. die wel voornamelijk als linksmidden, doch ook als spil, rechtshalf en rechtsbinnen voor Nederland uitkwam. Toen oordeelde men: Een prima voetballer zal zijn weg wel vinden. Nu is het parool: De vorming van een zo sterk mogelijke ploeg. Toen zei men: Kies voor elke plaats de beste speler, en het elftal komt er wel. Tegenwoordig is het verband, de samenhang, de eenheid van de ploeg in verdediging en in aanval van de grootste betekenis.

Zo lang Abe Lenstra. Faas Wilkes en dergelijke sterren in het Oranjeteam spelen, zal men zich blijven afvragen: Hoe kunnen wij uit het spel van dergelijke cracks 't meeste voordeel trekken? Wat de Fries aangaat: Dat zal — wanneer Nederland in de aanval is — wel op een binnenplaats wezen. Maar.... hoe vaak moeten wij- niet optornen tegen de landen, die in technisch opzicht, aanzienlijk, soms zelfs heel ver boven ons elftal uitsteken? En terecht betwijfelt de Technische Commissie, of Abe dan, bij zware druk op ons doel, wel voortdurend temidden van het zware strijdgewoel en meer in onze verdediging te hulp zal komen.

Overigens zal men goed doen, dit tegenwoordig in onze voetbalwereld zo brandende vraagstuk weer niet al te ernstig te nemen. Want ook al stelt men Abe aan de lijn op, men weet. dat juist in het moderne spel de buitenman heus niet meer, zoals vroeger, vrijwel uitsluitend langs) die lijn rent om een voorzet te geven. In het hedendaagse voetbal wisselen de spelers doorlopend van plaats, zwerft een buitenspeler ook over de ganse breedte van het veld, en duikt een vleugelman herhaaldelijk op de binnenplaatsen op. De functies van vleugel-, binnen- en middenvoor-speler bestaan thans meer op papier dan in werkelijkheid.

Daarom: Heeft Abe Lenstra eigenlijk in de wedstrijd tegen Frankrijk niet zelf al het antwoord, het afdoende antwoord op deze actuele voetbal-vraag gegeven?

C. Wedema.

Om op iedere leeftijd een mooi gelaat te hebben, ' IS* kinderen hebben een frinse teint, omdat hun huid in volle groei is. Is de vorming: eenmaal beëindigd, dan vertraagt de vitaliteit van de huid en komen de ridules opzetten. Dit zijn zeer kleine groefjes, onziehtbaar voor het blote oog. U kunt ze door een vergrootglas gewaarworden. Hoe meer U deze groefjes of ridules voort laat woekeren, hoe meer uw teint verwelkt. Indien U de ridules verwaarloost, veranderen zij heel vlug in diepe rimpels. Heden ten dage kunt IJ de ridules doeltreffend bestrijden. Het is voldoende de eelvernieuwing in de huidweefsels te onderhouden door middel van de eatalyseurs welke uit de lever van de PRODUITS DE BEAUTÉ CATALYSANTS \ ixietr t y /■ • I L ^ wA J ■kft ' ^J — I Ik zend U op mijn kosten 1 een snelwerkend Ridex 1 preparaat, dat direct een I prachtig resultaat geeft. I So lange Maryette, schoon - I heidsspecialiste cjd Labo■ ratoires Naxolithe Paris Een Nieuw Tijdperk in de geschiedenis der SCHOONHEIDSVERZORGING heilbot gewonnen worden. Iedere pot crème Ridex bevat hiervan 16.000 internationale eenheden. Deze natuurlijke vitaminen — voor de assimilatie onmisbare eatalyseurs — maken dat Uw huid ten volle nut krijgt van de voedende en huidspannende bestanddelen welke de schoonheidserèrae Ridex bevat (Naxolithe en Agératine). De ridules worden uitgewist. De pannieule adipeux wordt weer vast. l T w teint krijgt een frisse, stralende schoonheid. U lijkt veel jongeren U bent voortaan zeker van Uzelf. Indien Uw huid reeds veel geleden heeft, gebruik dan ook de Trivalente Schoonheidsmelk Ridex. Wacht, niet tot de toestand van Uw huid verergert. Haal vandaag nog de Ridex preparaten die U nodig hebt. 11I7/31.T. Aan het Naxolithe Laboratorium D H ftl Zegenstraat 107 - Rotterdam D U 11 Gelieve mij te zenden, gratis zonder verplichting mijnerzijds, een snelwerkend Ridex preparaat met geïll. brochure. Mevr./Mej. Str. No te 31 Volrjpe tarwe! Verteerbaar voorde zwakste maag. Dat is Brinta. Wie zich met Brinta voedt, voedt zich met het beste voedsel dat bestaat! BRINTA is klaar in het pak. Een paar lepels Brinta op Uw bord, een scheut warme melk er overheen en U hebt een ontbijt.dat klinkt als een klok. Vergeet immers niet, dat Brinta een volwaardig korenproduct is, bereid uit de gehele tarwekorrel! 't Is zó gebeurd! W.A. SCHOLTEN'S CHEMISCHE FABRIEKEN N.V. - FOXHOL (GR.)