OFFICIEEL.

Een nieuw geluid.

Meer en meer is er in de laatste jaren een streven om meer en beter leiding zoowel theoretisch als practisch te geven aan hen, die de voetbalsport beoefenen.

Een der voornaamste uitingen op dit gebied is de cursus voor voetballeiders te Utrecht, welke Zaterdag 21 September j.l. officieel door den Voorzitter van den N.V.B. is geopend.

In onze vereeniging was dit reeds lang ingezien en meermalen zijn op bestuursvergaderingen besprekingen gehouden hoe theorie en practijk van het spel op de beste wijze aan onze spelers waren bij te brengen.

Deze besprekingen hebben dit jaar tot resultaten geleid. Naast de gewone avondvoetbaloefeningen, onder leiding van onzen oefennieestei'; is in de zomerperiode van dit jaar onder de zeer practische leiding van eene commissie, waarin o.m. onze oud-athleten A. van Aken, P. Borgh en R. v. d. Heuvel zitting hadden, de athletiek beoefend, d.w.z. die athletiek, welke dienstig kan worden geacht aan de voetbalsport.

Geenszins heeft het in de bedoeling van ons bestuur gelegen een stelletje athleten op te kweeken, die op verschillende wedstrijden in ons land zouden gaan uitkomen.

De onderlinge wedstrijden aan het eind van het zomer- en athletiekseizoen zijn een waardige bekroning geweest van de intensieve oefeningen en dank zij die oefeningen zijn reeds thans jonge spelers naar voren gekomen, die wellicht anders de opmerkzaamheid niet hadden getrokken.

Maar er is meer.

Gezien het succes der bovengenoemde oefeningen en de animo onzer leden is het Bestuur een stap verder gegaan en wordt er onder leiding van een alleszins bekwaam leeraar op één avond in de week door de spelers van de hoogere elftallen druk aan Zweedsche gymnastiek gedaan, waarna nog een partijtje wordt gebokst in den speciaal daartoe vervaardigden boksring, alles om lenigheid en uithoudingsvermogen aan te kweeken.

Ook deze oefeningen worden druk bezocht en de animo is groot. Doch naast de practijk zon men ook op middelen om onze leden theoretisch iets van de fijne knepen van het voetbalspel bij te brengen.

En ook daarin is men tot nog toe wonderwel geslaagd.

In ons Augustus-nummer konden wij mede deelen, dat onze oud-elftalspeler, de heer C. W. Ruffelse, zich bereid heeft verklaard zijne

rijke ervaring en kennis van het voetbalspel ten dienste te willen stellen van de opleiding onzer spelers en gedurende de maanden Augustus en September heeft men reeds op het veld gelegenheid gehad van zijne aanwijzingen en lessen, die in samenwerking met onzen trainer P. fdonaghy worden gegeven, gebruik te maken.

Ook in theorie kan veel worden gedaan om de spelers te ontwikkelen en daarom de heer Ruffelse op Maandag 23 September j.l. in de groote zaal van ons Clubgebouw voor de elftalspelers een causerie gehouden over de techniek en de taktiek van het voetbalspel.

Een honderdtal spelers had aan den oproep gehoor gegeven om een willig oor te leenen aan de woorden van dezen alom bekenden Spartaan.

Bij den aanvang sprak, namens het Bestuur, de heer J. M. de Korver zijn Vreugde uit over het feit, dat zoovelen en daaronder zooveel jongeren aanwezig waren en hoewel het vast staat, zoo vervolgde hij, dat noch met praten, noch van achter de groene tafel, ooit wedstrijden worden gewonnen, zoo was hij er toch van overtuigd, dat velen zouden kunnen leeren van wat Gas in het midden zoude brengen.

Wij allen hier weten of verbeelden ons ten minste te weten hoe er gespeeld moet worden en het meest eenvoudige theoretisch recept zou dus moeten zijn: geef den bal nooit aan een speler van de tegenpartij.

In de practijk blijkt dit echter niet zoo eenvoudig.

Bij voorbaat den spreker dankend, verzocht hij van het auditorium de noodige aandacht.

Ruffelse begon dan zijn causerie met gulweg te verklaren niets nieuws te zullen zeggen en behandelde op bevattelijke wijze in hoofdzaak zéér uitvoerig de plaats en de taak van eiken speler in het veld, vanaf de doelverdediger tot de aanvalslinie.

Vooral wees hij er op, dat de spelers niet alléén den bal, maar steeds het geheele spel dienen te volgen. Hoewel geen bepaald recept is te geven hoe elke speler moet spelen en waar deze zich moet bevinden, verklaarde hij zich bij de tegenwoordige buitenspelregeling, beslist voorstander van de opstelling der voorhoede in W-vorm en gaf daarbij een duidelijken uitleg over het hoe en waarom, toegelichc met schetsen op het bord.

Qroote sorteering tSUKd I PULLOVERS