Konings-baai was in kaart gebracht en metingen waren verricht omtrent de bewegingen van het ijs.

Einde Augustus keerde de Mainz met de expeditie te Kiel terug. Volgens Duitsche berichten moet de expeditie als volkomen geslaagd worden beschouwd en heeft ze de uitvoerbaarheid van luchtreizen in de poolstreken met „Zeppelins",voor wetenschappelijke doeleinden aangetoond. Tot voorbereiding van die reizen zouden nu vanuit Hamburg langdurige oefentochten boven zee worden ondernomen.

Bernier naar de Parry-eilanden. Sir Clements Markham, de veteraan van het noordpool-onderzoek — hij heeft dezer dagen zijn 8osten verjaardag gevierd — vestigt in het Geograpliical Journal nog eens de aandacht op de merkwaardige reis, in 1906 verricht door kapitein Bernier — een tocht die indertijd wel vermeld, maar welks aardrijkskundige beteekenis te weinig gewaardeerd is.

Nadat in 1880 de Britsche regeering de Parry-eilanden, de eilandengroep in het noordwesten van den grooten archipel ten noorden van het Amerikaansche vasteland, aan de „Dominion of Canada" had overgedragen, besloot de regeering te Ottawa, deze eilanden ook in bezit te nemen. Het duurde echter nog tot 1906, voordat dit metterdaad geschiedde. Kapitein Bernier aanvaardde toen de bezwaarlijke taak, de vlag te gaan planten in deze ontoegankelijke streek.

De reis waarop Parry deze eilanden ontdekte, was een van de merkwaardigste in de geschiedenis van het poolonderzoek, ook omdat de eerste moderne overwintering in het poolijs bij die gelegenheid werd gehouden. Hij had het geluk, een bijzonder gunstig seizoen te treffen, met weinig driifijs, zoodat hij, in het laatst van Augustus de Wellington-sont ingevaren zijnde, ongehinderd Melville-eiland bereikte op den isten September d.a.v. I11 het volgende jaar was de terugreis al even voorspoedig.

Dertig jaren verliepen er, voordat de expedities die naar Sir John Franklin zochten, de Lancaster-sont weer binnenvoeren. Maar geen ervan was in staat, verder dan Cornwallis-eiland door te dringen. Het is wel merkwaardig, dat Markham's herinneringen tot dien tijd teruggaan: hij maakte in 1850 kennis met den later beroemd geworden poolvaarder Dr. Elisha Kane; zelf nam hij toen als jonge man aan een der Engelsche opsporingstochten deel. Een paar jaren later gelukte het echter, twee schepen door open water tot aan Melville te brengen; slechts een daarvan, de Resolute, kwam behouden terug, en dat nog door een toeval.

Meer dan een halve eeuw bleef vervolgens dit deel van het poolgebied ondoorzocht. Het was in 1906, dat de walvischvaarder Bernier er met de Arctic op uitging, en slaagde in zijn expeditie. Na een bezoek gebracht