grenzen van het gebied wel eens iets verschillend te hebben getrokken.

Deze kleine onvolkomenheden waren echter onvermijdelijk, daar door de oorlogsomstandigheden het ene hoofdstuk soms al gezet moest worden als het andere nog niet gereed was. W£el zijn later hier en daar verwijzingen aangebracht waar eenzelfde onderwerp in verschillende hoofdstukken ter sprake komt.

De volgende Toelichting zal het Zeekleigebied van Groningen en Friesland omvatten. De meeste bijdragen hiervoor zijn reeds gereed. Daarna volgen wellicht de vallei van de Gelderse IJsel en ZuidLimburg.

In deze volgende delen zal de coördinatie van de verschillende hoofdstukken nog groter kunnen zijn, zodat elk deel nog meer een harmonische eenheid vormt. Wel zullen overeenkomstige hoofdstukken uit de verschillende Toelichtingen meestal door verschillende auteurs worden bewerkt, waardoor het kan voorkomen, dat de één een bepaald onderwerp anders zal belichten dan een ander. Dit zal aan de waarde van het geheel echter geen afbreuk doen.

De overeenkomstige hoofdstukken uit de verschillende Toelichtingen zullen dan ook, zodra de serie compleet is, samen een handig overzicht over geheel Nederland kunnen vormen van de betreffende onderwerpen.

Internationaal Congres voor Anthropologie en Ethnologie, Augustus 1948

Te Brussel en Tervuren zal in de tweede helft van de maand Augustus 1948 het derde internationaal congres voor Anthropologie en Ethnologie worden gehouden. Het eerste congres had plaats te Londen (1934), het tweede te Kopenhagen (1938). De eerste circulaire voor het aanstaand congres is gedateerd Juni 1947. De contributie bedraagt 350 Belgische frs (£ 2; $ 8).

De deelnemers, welke een wetenschappelijke mededeling wensen te doen, kunnen de titel daarvan reeds opgeven aan den Secretaris. De duur der mededelingen is gesteld op 20 minuten.

Indien voor de voordrachten projecties worden verlangd, moet men daarvan het Secretariaat in kennis stellen.

In de eerstvolgende circulaires zullen inlichtingen verstrekt worden betreffende de congres-secties, de hotels te Brussel, de wijze van toezending van het verschuldigde bedrag, enz..

Alle correspondentie te richten aan Prof. Frans M. Olbrechts, Musée du Congo Beige, Tervuren, Belgique.

J. P. Kleiweg de Zwaan

Astronomische expeditie der Sterrewacht te Leiden naar Kenya

Volgens een bericht van het Alg. Handelsblad van 13 Aug. jl. zou de astronomische expeditie der Leidsche Sterrewacht naar Kenya onder leiding van Dr. G. van Herk, nog dezelfde maand daarheen vertrekken. Ze zal dan ongeveer medio October daar arriveren en gehoopt wordt na de bouw van de sterrewacht in Februari met de