schap die zoo hoogen prijs stelt op liet bewaren van haar kenmerkend karakter, deze opleiding niet aan geleerde instellingen van andere gezindten overlaat, maar de zorg daarvoor zelve op zich neemt. Er bestaan dan ook tot dat einde onderscheidene kweekscholen, colleges genoemd, die in hunne eigenaardigheden eene bepaalde vermelding verdienen.

Deze colleges, zoo als dat te Bradford, Londen en Bristol, waren oorspronkelijk alleen bestemd voor de opleiding van jongelieden tot de vaste Evangeliedienst {for ministry). Toen echter bij ondervinding bleek, dat liet onderwijs in de voorbereidende wetenschappen even goed aldaar kon worden verkregen, als aan de hoogescholen van Oxford en Cambridge, voelden ouders en voogden zich bewogen om hunne zonen en pupillen op de eenige kweekschool te besteden die voor lay-students open staat, namelijk die te Londen (Regentes Park), opdat ze in de gelegenheid zouden zijn om dat onderwijs, met uitzondering van het theologische, te genieten.

Zulke kweekelingen verbinden zich om gedurende den vastgestelden letterkundigen cursus in het college te blijven. ]\Ta dien tijd hebben zij vrijheid om het weder te vei laten en zich naar verkiezing aan een maatschappelijk bedrijf, de genees- of heelkunde, het regtwezen, den koophandel, of welk ander vak, toe te wijden. En blijven zij den lust voor de behartiging der geestelijke belangen van hunne medechristenen bewaren en hunne krachten er v ooi ontwikkelen, zoo vinden zij later wel gelegenheid om aan hunne neiging daartoe te voldoen.

Men ziet, er bestaat groot verschil tusschen hetgeen eertijds onder ons gebruikelijk was, met opzigt tot de onge-