hare Oudsten en leden vermelden, die een sieraad der gemeente in de 17de eeuw geweest zijn.

Adriaan Cornelisse, van af het jaar 1626 Oudste der gemeente; hij wordt gehouden voor den voornaamsten opsteller der belijdenis, vastgesteld in de vergadering van de Vlaminger Oudsten, gehouden te Dordrecht in 1632. Hij is een zeer geacht man geweest, en overleed nog in datzelfde jaar in den ouderdom van 51 jaren.

Tielman Janssen van Braght, geboren 29 Januari] 1625, overleden te Moordrecht, den 17den October 1664. Hij was 16 jaren leeraar der gemeente, en zulks dus reeds op den jeugdigen leeftijd van 23 jaren. Hij verstond volgens Balen: zoo veel hem vereischtte tot verstand van de H. Schrift, de Hebreeuwsche, Grieksche en Latijnsche talen; inzonderheid de Grieksche, ook de Fransche en Hoogduitsche; hij was een uitstekend rijmschrijver, begreep de waarneming van den hemelloop en de kennis der wijsbegeerte. Hi j heeft uitgegeven: Het bloedig Tooneel der Doopsgezinde en weerlooze Christenen; een werk dat, volgens Blaupot ten Cate, een uitgebreide geschiedkundige wetenschap verraadt en getuigt van onvermoeide vlijt en naauwkeurigheid. Bovendien nog een werkje getiteld: Schole der zedelijke deugd, geopend voor de Christelijke jeugd, dat in 1562 door hem is uitgegeven, en, hoewel men het zocht te weren, toch daarna wel tien malen is herdrukt geworden.

Hij heeft zeker hoog in aanzien gestaan, zoowel bij zijne gemeente als bij anderen, hoewel hij zeer vrijmoedig en een strijder voor zijne geloofsbegrippen was. Dit blijkt vooral uit het dispuut gehouden te Oud-Beijerland,