in de horizontale oeverzone. Deze knik vormt meestal ook de grens tusschen 't weiland (in het dal) en het hooger gelegen bouwland. De bewerking van den akkergrond zal deze knik in t dwarsprofiel zoo al niet hebben doen ontstaan, dan toch zeker sterk geaccentueerd hebben. De beekjes zelf hebben een zeer onregelmatigen loop Ze ontstonden uit de oude Maasbeddingen van den middenterrastijd en werden in den laagterrastijd vanuit verschillende laagten en kommen door terugschrijdende erosie aangetapt. Zoo moet de moeraslaagte van Eind hoven veel „roovers" hebben uitgezonden, die tal van oude armen, opgevuld met water aantapten en het rivierstelsel rond Eindhoven schiepen. Soms bleven oude armen een zelfstandig bestaan houden. Ze losten zich dan op in een reeks vennen. Ook hier heeft de mensch weer meegewerkt, die door deze doode armen dammen wierp, om ze over te steken. Zoo'n riviertorso bevindt zich in de Stratumsche heide, ten zuiden van Eindhoven. In 't voorjaar is het mooi terug te zien: de verschillende vennen zijn verbonden door een droogdal waar het frissche groene gras helder afsteekt tegen de donkere heide Deze soort vennen zijn gewoonlijk onafhankelijk van t grondwater. De bodem is bedekt met een dikke laag rottingsslik. Hun watervanggebied is de omringende heide, die 't water bovengrondsch laat afvloeien, omdat de bodem is dichtgeslibd. Door het aanleggen van brandsingels wordt een dergelijke heidekorst weer opengescheurd, zoodat t water direct in den bodem verdwijnt, hetgeen op nabijgelegen vennen van invloed is. Deze vennen zijn meestal dieper dan de eolische vennen (uitwaaiingskommen). Deze laatste konden in een drogen tij zoo diep uitgewaaid worden, dat ze in normale tijden met water werden gevuld Ze zijn geheel afhankelijk van 't grondwater. De zuidwestkant raakt over 't algemeen bedekt met rottingsslik; hier begint ook de begroeiing. De noordoostzijde heeft gewoonlijk een zuiveren' zandbodem. De verklaring ligt voor de hand. De heerschende zuidwestelijke winden doen hier een abrasie-vlak ontstaan (sit venia ver o). Het geaccidenteerde van bosch en heide dankt zijn ontstaan aan den wind. De duinen bereiken hier een hoogte van 27,9 m A.I ., dat wil zegden ongeveer 8 m boven het plaatselijk Dommelniveau. Door deze duinvorming geven sommige nieuW aangelegde boschwegen een prachtig golvend lengteprofiel te zien, zoodat men onwillekeurig denkt aan de wet van Helmholtz. Vaak heb ik in t heideprofiel ook reliefomkeer kunnen constateeren. Er teekende zich dan duidelijk een opgevulde komvormige holte af, (donkergekleurd door een moerassige opvulling) waar boven zich een lichtergekleurde heuvel verhief. De verklaring is niet moeilijk. Het vochtige moeras met zijn begroeiing hield het verstuivende zand vast. Zeer vaak komt, een decimeter onder de tegenwoordige oppervlakte, een zwarte zandoerlaag voor, gescheiden van een andere door één decimeter loodzand. boms begin zich boven deze twee zwarte lagen reeds een derde te vormen, juist onder de oppervlakte. Ik zou deze lagen willen verklaren als een oude hei-oppervlakte, die overstoven raakte. Tot op 't einde der vorige eeuw kwamen hier nog veel zandverstuivingen voor, die zelfs de