om de gescheijde gemeente: de een voormiddag d' ander namiddag, d' een om d' andere zondag, te prediken: dit duurde tot het jaar 1670. als na klagten. dat de gemeente verkort wierd. met in zyn deel maar eene predicatie ter week te hebben, maar de bescheijdene bekreunden zich te minder, om dat zij na de Waterlandse gingen, daar ook doorgaans verstandiger en kragtiger tot stigting gepredikt wierd; my gedenkt een kind zynde met myu vader ook zoo gedaan te hebben.

Het voorjaar 1670 gekomen, is te merkwaardiger, om dat men besloot toen een muur in de vergaderplaats te zetten en de deelen na proportie, der Leedemaaten te stellen, zoo dat de eene omtrent twee derde, d' ander een derde tot zyn deel zou / hebben. Deze timmering heugt mij zeer wel, dat ik gezien heb. en dit droevig overblyfsel der twist, blyft een overblyfsel in de nagedagtenis. veel meer dan een zeer stigtelijk, voor de volgende tyden, in geheugen: my is van Oude Luijden voor waarheijt verhaalt, dat in die talryke gemeente weinig minder dan 3000 Ledemaaten, zeer veel uijt vlugtelingen bestaande, een zeer groot getal armen was, de twist sloot hart en handen, tot weldadigheijt, de gereede middelen waaren haast verteerd; en men zegt dat twee diaconen reeds f 16,000. — verschoten hadden. Stond een wijs man op onder hen; verzogt partijen, te spreken, en stelden voor, om de twist, voor een maand op te schorten, gelden te verzamelen, des gemeentens schulden te voldoen, op dat de behoeftige geen hulp ontbrake — 't wierd uitgevoerd, en zoo loft'elyk, dat zelf een oud ambagtsman, met zyn Oude Yrouw. handen vol ducatons oversmeeten, tot overtuijging, van twee rijke Diaconen, die se ontfingen.

Blz. 15.