te wachten van eenige decreten, resolutiën en daaruit voortvloeiende dispositiën en daden, van eenig hetzij Nationale, Provinciale of Stedelijke magt in hunne predicatiën, gebedeu of cathegisatiën of vrat diens meer zij, te berispen of eenigerraate te tauxeren, directelijk of indirectelijk in eenige maniere, op poene dat ieder dergenen die zich onverhoopt hieraan mogt schuldig maken, deze stad en derzelver jurisdictie zal worden ontzegd, hetzij voor korter of langer tijd, hetzij wel voor altoos, zooals zijlieden naarmate der omstandigheden zullen oordeelen en bevinden te behooren. — Maar wat nog erger was, zelfs dan het lezen van zulk een stuk, even barbaarsch van vorm als van inhoud, was dat de kerk geruimen tijd in beslag werd genomen tot het houden der wijkvergaderingen en tot bijeenkomsten van de schutterij, gelijk den kerkeraad werd bekend gemaakt door het volgende opgewonden briefje van den koster:

Medeburger! Morgen zal eene compagnie van de schutterij ongewapend bijeenkomen in de Mennonieten kerk. Tot uw narigt. Heil en broederschap! —

Daar er weinig aan te veranderen was, werd besloten voor dit maal de bijeenkomst toe te laten, maar aan den raad werd een brief gerigt met het veelbeteekenend opschrift: gelijkheid! vrijheid! en veiligheid van eigendom en r egt en /" met het zeker niet ongepast, verzoek dat de kerk, als zijnde particulier eigendom, daartoe niet weer zou worden gebezigd, althans niet zonder dat de toestemming van den kerkeraad verzocht was, en met het officiële slot: Heil en Broederschap! Dit mogt niet baten, ja de leden der wijkvergadering F zonden eenigen tijd later een mis-