Bij de deliberatiën geeft de President achtervolgens aan elk der Leden gelegenheid om zijn gevoelen uit te brengen, [opdat de Kerkeraad niet dan na rijp beraad tot eene zaak besluite]. De beurt om te spreken begint van den oudsten in dienst zijnden Diaken af tot den jongsten, doch zal de President, des verkiezende, eerst zijn gevoelen mogen uitbrengen. Er zal geen besluit mogen genomen worden, dan wanneer niemand meer het woord verlangt. Ook de stemming begint van den oudsten af.

Alle besluiten worden naar de meerderheid der stemmen opgemaakt. — Ingeval de stemmen staken, en bij vernieuwde omvraag niemand begeert te veranderen, heeft de Voorzitter eene dubbele stem.

§ 18. Vergadering der Broederschap.

Vergaderingen der Broederschap *) zullen in den regel des Zondags na de godsdienstoefening gehouden, en des Zondags te voren van den Predikstoel afgekondigd worden. Doch kan de Kerkeraad van deze regelen afwijken, daarvoor reden vindende.

*) Dat zijn alle Mansleden der Gemeente. Men zou met grond bedenking kunnen maken tegen: a, bedeelde Leden, die wel dezelfde regten en belangen hebben, maar ligt niet onafhankelijk genoeg zijn, of althans schijnen; b, minderjarigen (van geeensueerden behoeft wel niet gesproken te worden). Doch niet ligt zal door deze klassen een overgroote en schadelijke invloed geoefend worden; en daar staat toch ook tegenover, dat aller belangstelling moet opgewekt eu levendig gehouden worden. Daar het hier meestal op besluiten en daden van bestuur aankomt, zoo zou men nog wel het eerst de minderjarigen moeten uitsluiten.