bieden aan Rusland, Hongarije en Bulgarije is de oppervlakte van Roemenië met 1/3 verkleind. De oppervlakte bedraagt thans 195 000 km2; de bevolking telt op het oogenblik 13,3 millioen zielen. (Zeitschr. f. Erdkunde, November 1940)

Nieuwe spoorwegen in Rusland (Zie dit Tijdschrift, 1940, blz. 918). —• Het ligt in de bedoeling om de in een vorig bericht vermelde, reeds in aanleg zijnde spoorlijn tusschen Astrakan en Kizljar (in de Terekdelta) door te trekken naar Gurjew (= Tsapajef) aan den mond van de Oeral. Deze laatste stad heeft reeds sedert eenige maanden spoorwegverbinding met de Centraal-Aziatische lijn van Moskou via Tsjaklof (het oude Orenburg) naar Tasjkent en Samarkand in Oesbekistan. Deze verbinding leidt door het petroleumgebied van de Embarivier en sluit bij Kandagatsj op den Centraal-Aziatischen spoorweg aan.

In de toekomst zal deze nieuwe lijn Gurjew-Kandagatsj gekruist worden door een spoorlijn van Saratof via Alexandrow Gaï (aan de Groote Oezen in Kazakstan) naar Tsjardsjoei aan de Amoe Darja. Deze geprojecteerde spoorweg, reeds in bedrijf van Saratof naar Alexandrow Gaï, zal naast de Centraal-Aziatische lijn een tweede communicatie vormen tusschen het Wolgagebied en Turkestan. De lijn zal tusschen de Kaspische Zee en het Aral Meer doorgaan.

Hiermede zal dan de Kaspische Zee aan den westelijken, noordelijken en noordoostelijken oever door spoorwegen omgeven zijn. Aan den westelijken oever staat bovendien de aanleg van het korte traject van Bakoe naar Astara aan de Russisch-Perzische grens — waardoor het in tegenstelling met de overige Kaspische kuststreken neerslagrijke, vruchtbare Talysch-gebied geopend zal worden -—- op het programma.

Ook de door spoorwegen en spoorwegprojecten steeds gemeden oostoever van de Kaspische Zee heeft zich reeds eenigszins ontwikkeld. De Emba-olievelden kunnen algemeen bekend geacht worden, maar ook op het Mangislak-schiereiland zijn reeds steenkolenmijnen ontstaan. Rondom de Kara Boegas, bekend om de rijke zoutafzettingen, klopt de polsslag van den modernen tijd. Karaboegas-Gol vormt hier een middelpunt van chemische bedrijvigheid. Ten zuiden van Krasnowodsk heeft zich op het eiland Tsjeleken een centrum van aardoliewinning ontwikkeld, dat te zamen met het op den vasten wal gelegen Nebit-Dagh reeds een jaarlijksche productie van een half millioen ton vertoont.

Ook op Perzisch grondgebied doet de oostelijke oever van zich spreken. Te Bender Sjah immers begint de Transiraansche spoorweg en het is in dezelfde stad dat de huidige Sjah van Iran, Rhiza Khan, die algemeen als de drager van de wedergeboorte van het land beschouwd wordt, het levenslicht aanschouwde.

(Ontleend aan een artikel van B. Platschke in

Petermanns Geogr. Mitt., 1940, Heft 7/8)