Mart. en Oe. Bacaba Mart. Al deze palmen, die tot 20 a 25 m hoog worden, leveren producten, voornamelijk oliehoudende zaden en vezels. De C eer opia-vege tatie bestaat hoofdzakelijk uit de snel groeiende grootbladerige Cecropia-struiken, die een hoogte van 15 m bereiken. Men vindt deze Cecropia (in verschillende soorten) overal in Zuid-Amerika als opslag op leeggekapte terreinen. Ik zag ze zoowel bij Sao Paulo, bij Rio de Janeiro als in Suriname.

In deze tweede strook treft men ook al eenige boomen aan, nl. Virola surinamensis Rol. Warb. en Carapa guyanensis Aubl., beide leveranciers van hout en oliezaden. Wanneer deze boomsoorten en de palmen vasten voet krijgen, verdwijnt de Cecropia, daar zij niet onder schaduw kan groeien. Het is in dit type bosch, dat de BougainviUea, overal in de tropen aangeplant en in Nederlandsch-Indië bij iedereen als sierplant bekend, als liaan van nature voorkomt.

Achter deze twee zones heeft men het eigenlijke varzea oerbosch In het delta-gebied komen hierin voor de Ceiba pentandra (L) Gaertn., de wilde kapokboom, welks kroon altijd hoog boven het omringend bosch uitsteekt, Hymenaea oblongifolia Hub. (hars- en houtleverancier), Dipteryx odorata Willd. (leverancier van de tonkaboonen), Platymiscium Ulei Harms (hout), en vooral de rubberboom

(Hevea brasiliensis Müll. Arg.). , ,

Hooger de rivier op wisselt de samenstelling van het varzea-bosch. In het droge deel is tot Obidos het aantal houtsoorten minder, de groei ook geringer door het minder rijk zijn van den afgezetten bodem. Bewesten Obidos wordt de flora weer rijker en in het voortdurend vochtige klimaat vormt de begroeiing langs de R. Sohmoes, de R. Madeira en andere zijrivieren schitterend hoog oerwoud.

Als belangrijke andere soorten komen stroomopwaarts ten oosten van Obidos 'in het varzea-bosch voor: de palmen Astrocaryum ïauary Mart., A. murumuru Mart., terwijl Mauritia flexuosa en Ceiba pentandra bijna geheel zijn verdwenen. Als tusschengroei komt hier veel voor Guazuma ulmifolia Lam. (in Nederlandsch Indie sinds langen tijd hier en daar door het Boschwezen aangeplant en bekend als djati blanda"). Bewesten Obidos wordt de Astrocaryum Jauary weer vervangen door Attalea excelsa Mart.; men treft er ook Ledrela-soorten aan; de Ceiba pentandra treedt weer overal in groote exemplaren op, en ook alle andere reeds genoemde boomen hebben grootere afmetingen. O.a. vindt men hier ook Copaifera reticulata Ducke, die de medicinale copaiva-balsem („oleo copahyba ) levert, Lecyth'is paraensis Hub. (sapucaianoot) en als tusschengroei verschillende Theobroma-soorten, waaronder de echte cacao (Theobroma Cacao L.). Het stroomgebied van de Rio Madeira is volgens te Sampaio 2) het eigenlijke gebied van herkomst der cacao.

De varzea-bosschen zijn niet altijd in staat zich tot hoog oerwoud te ontwikkelen. Dikwijls komt een plotseling einde wanneer door opstoppingen in de rivier beddingverleggingen plaats vinden. Dan spoelt in eenige uren en dagen weg wat in vele jaren is opgebouwd, en de