zes anderen (waaronder Amsterdam) hare toestemming,— maar op zijn invloed bij de overigen rekenende, voer Twisck zonder schroom voort en bracht zijne voordracht, die hij nu uit kracht zijner circulaire voor eene Societeits-nominatie liet doorgaan, bij zijne eigene gemeente in, met den eisch dat zij, als lid der Societeit, daarover stemmen moest. Doch, hoe volgzaam zijne vrienden ook waren, die zich reeds naar de kerkekamer begaven om aan zijne uitnoodiging te voldoen, — hij had den tegenstand van Sleutel en diens aanhangers te licht geacht, en werd door hun krachtig protest gedwongen de geheele handeling te schorsen. Te vergeefs dan ook dat hij, om dezen vrees aan te jagen, kort daarna (11 April 1688) zijn predikdienst weigerde waar te nemen, welk voorbeeld tegen 't eind van Mei door Disk Jans Cos gevolgd werd, zoodat nu Lei.y als leeraar alleen stond: want reeds den 13dcn April verklaarde de geheele broederschap met groote meerderheid, dat Twisck door zijn handelingen zich 't recht der gemeente op verregaande wijze had aangematigd en den 27aten Mei maakte Si.eutel aan de moeielijkheid in den dienst een einde, door zijne evangeliebediening, vóór bijna vijftien maanden nedergelegd, weder op te vatten. De reden, die hem tot altreden bewogen had, — 't collegaschap met Twisck,—* bestond niet langer: veelmeer kou nu, in deze omstandigheden , zijn krachtig handelen 't verlangen der gemeente naar het bezit van nieuwe leeraars helpen vervullen. In weerwil dan ook van alle tegenkantingen en uitvluchten, door de partij van Twisck beproefd; die