werk van dezen auteur „bij" te doen blijven werden door H. J. Moerman en schrijver dezes twee supplementen (resp. in 1938 en 1941) bewerkt.

Volgens H. J. Keuning (T.E.G., 1939, pag. 229) is men bij den tlegenwoordigen stand van de geografie nog lang niet aan een synthese van groote gebieden toe, zelfs niet voor ons eigen land. Schuiling's handboek is een encyclopaedie geworden, waarin men de samenvatting mist van de geografische factoren, die de sociaal-geografische structuur van Nederland bepalen.

Van de Nederlandsche tijdschriften welke geregeld bijdragen op het gebied der regionale geografie opnemen, zij in de eerste plaats op dit Tijdschrift gewezen. Vooral in de laatste tientallen jaren kwamen er talrijke artikelen in voor, de geografie van Nederland betreffende. Ook het Tijdschrift voor Economische Geografie geeft vele artikelen niet alleen op economisch, maar ook op meer algemeen geografisch gebied. „Mensch en Maatschappij" bevat meer sociografische bijdragen. Van de „Sociaal-geographische Mededeelingen", onder leiding van Prof. L. van Vuuren is nog slechts één aflevering verschenen. Het „Tijdschrift voor het onderwijs in de aardrijkskunde" dient in de eerste plaats het onderwijs.

SOCIAAL-GEOGRAFISCHE DISSERTATIES EN MONOGRAFIEËN

(Utrecht)

Loohuis, J. G., De verhouding tusschen den tropischen landbouwgordel en de industriecentra der gematigde zone in hare beteekenis voor het huidige aspect van het koloniale vraagstuk in Zuid-Oost Azië, 1931.

Regelink Jr., Z., Bevolkingsvraagstukken op Java en Madoera, 1931.

Vooys, A. C. de, De trek van de plattelandsbevolking van Nederland, 1932. Broek, J. O. M., Santa Clara Valley, California, 1932.

Bergh van Eysinga, L. M. van den, De gemeente Velzen, 1933.

Berg, B. K. van den, Het laagveengebied van Friesland, 1933.

Keuning, H. J., De Groninger Veenkoloniën, 1933.

Heeringa, F., De Graafschap, een bijdrage tot de kennis van het cultuurlandschap en van het scholtenprobleem, 1934.

Huender, W. J., De Engelsche geografie in de 20e eeuw, 1934.

Velthoven, H. van, Stad en Meierij van 's Hertogenbosch, 1935.

Kuperus, G., Het cultuurlandschap van West-Soembawa, 1936.

Brouwer, D. A., Ameland, een sociaal-geografische studie van een Waddeneiland, 1936.

Versluis, N. J. D., Journalistiek en wetenschap, 1936.

Verkade-Cartier van Dissel, E. F., De mogelijkheid van landbouwkolonisatie

voor blanken in Suriname, 1937.

Soest, J. J. van. Een bijdrage tot de kennis van de beteekenis der Nederlandsche beleggingen in buitenlandsche fondsen voor de volkswelvaart, 1938. Bruyn, F. H. de, De Ronde Venen, 1939.

Wessels, H. F., Gouda, proeve eener stadsmonografie, 1939.

Valk, J. G. v. d., Ernst Kapp, 1808-1896. De beteekenis van zijn denkbeelden

voor de sociale geographie van de 20e eeuw, 1939.

Klok, J., Voorne en Putten, 1939.

Steigenga, W., Werkgelegenheid en werkloosheid in de agrarische productie 1939-

Zuylen, H. J. van, De Gemeente Herten, 1940.

Wijk, J. van, Het sierteeltcentrum Boskoop, 1941.