Familie-foto

HET A.S. VIJFTIG-JARIG DOCTORAAT VAN DR. J. F. HOEKSTRA

Op 8 Augustus a.s. zal het 50 jaar zijn geleden dat de nestor van onze Nederlandsche geografen, Dr. Jan Freerk Hoekstra — geb. 1 September 1864 te Middelstum —, aan de Universiteit te Göttingen promoveerde tot doctor in de philosophie ; aan deze promotie waren een driejarige studie in de geografie aan de Universiteit te Amsterdam en een ruim eenjarige studie te Göttingen voorafgegaan. Zijn welbekende proefschrift „Die Oro- und Hydrographie Sumatra's" wordt ook thans nog bij studies betreffende den opbouw van Sumatra's bodem meermalen geraadpleegd en in publicaties aangehaald.

Het zal waarschijnlijk slechts weinigen bekend zijn dat de auteur van deze dissertatie — een synthese van de toenmalige kennis van Sumatra's bodemvormen en ontstaan op aansporing van den promotor Prof. H. Wagner — onze koloniën en dus ook Sumatra nimmer heeft bezocht. Het proefschrift berust dus geheel op kaart- en literatuurstudie, waarbij valt op te merken dat het vermogen, uitsluitend aan de hand daarvan een welgeslaagde landbeschrijving te geven, zeer zeker wijst op een bijzonderen geografischen aanleg.

Na zijn promotie werd Dr. Hoekstra bij het onderwijs geplaatst als leeraar aan de H.B.S. te Groningen, welke functie hij in 1900 verwisselde voor die van arrondissementsschoolopziener, als hoedanig hij in 1910 werd overgeplaatst naar Amsterdam en in 1924 bij zijn aftreden door de Amsterdamsche onderwijswereld werd gehuldigd.

Maar al stond dus zijn werkkring buiten de wereld der geografen,